Pankart krizi, 'azar' krizine döndü!

Pankart krizi, 'azar' krizine döndü!

TBMM'deki pankart krizi  başka bir boyuta taşındı. Dün başlayan 'demokratik açılım' görüşmeleri sırasında CHP sıralarından pankart açılmasına, hükümet sert tepki gösterirken, Başbakan Erdoğan'ın Meclis Başkanı'nı 'azarladığı' şeklindeki iddialar kulisleri hareketlendirdi.

BAŞBAKAN, ŞAHİN'E KIZDI MI?

Habertürk gazetesinin haberine göre pankart krizinin yaşandığı dakikalarda, oturuma ara veren Meclis Başkanı Şahin'e Başbakan Erdoğan "attırsana o pankartları" diyerek çıkıştı. Gazete ikili arasında şöyle bir diyalog geçtiğini iddia etti:

- Erdoğan: Bu nasıl iş kardeşim. Attırsana o pankartları salondan.

- Şahin: Çıkarttıracağım efendim

- Erdoğan: Meclis böyle mi yönetilir, miting meydanı mı burası?

ÇELİK: BÖYLE BİR KONUŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Basında yer alan bu ifadeler, Ankara kulislerini karıştırdı.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bugünkü MKYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Sayın Başbakan’ın Grup Başkanı sıfatıyla Meclis Başkanı’na, Meclis Başkanlığı makamına kesinlikle uymayacak şekilde talimat vermesi veya buna benzer bir ifade kullanması söz konusu değildir. Sadece burada bu görüntülerin doğru olmadığını, bu pankartların, TBMM Genel Kurulu’nda olmaması gerektiğini ifade etmiş, Sayın Başkan’dan bunlara müdahale edilmesini rica etmiştir." dedi.

Başbakan Erdoğan’ın "hakkını kullandığını" ifade eden Çelik, "Meclis Başkanı’nın şahsına yönelik ve kesinlikle Sayın Başbakan’a da yakışmayan, Sayın Meclis Başkanı’na da yakışmayan tutum sergilenmesi, ifade kullanılması, bir müdahale teşebbüsünde bulunulması asla söz konusu değildir" dedi.

Çelik'in açıklamaları için tıklayınız...

MHP: BÖYLE BİR TAVRI KINIYORUZ

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in, TBMM’nin Başkanı olduğunu belirterek, "Artık siyasi kimliği ile AK Parti’li kimliğinden kurtulması gerekir" dedi. Şandır, Danışma Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i azarladığı iddia edilen diyaloglara şahit olmadığını söyledi. "Söylendiğini kabul ederek, MHP olarak biz de Sayın Başbakanın bu tavrını kınıyoruz" diyen Şandır, Erdoğan’ın, azarlar mahiyette sözler söylemişse özür dilemesi gerektiğini kaydetti. Mehmet Şandır, "Meclis Başkanı böyle bir azarlanmaya razı oluyorsa, başkanlıktan istifa etmesini biz de talep ediyoruz" dedi.

Şandır'ın açıklamaları için tıklayınız...