Pankartlı tahrik

Usulsüz telefon dinlemelerini protesto için Taksim'de yürüyüş düzenleyen 46 baroya bağlı avukatlar “Darbeci baro Taksim'e hoşgeldin” yazılı pankartla karşılandı

19 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

İSTİKLAL’DE BULUŞTULAR

Yasadışı telefon dinlemelerine tepki göstermek amacıyla İstanbul Barosu’nun düzenlediği “Yargıya ve ülkene sahip çık” yürüyüşü dün yapıldı. Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki 46 baronun destek verdiği, 27 baro başkanın da katıldığı yürüyüş İstiklal Caddesi’nden başladı.

“Yargıya uzanan eller kırılsın” sloganları atan yaklaşık 2 bin hukukçu, daha sonra Taksim Meydanı’nına kadar cüppeleriyle yürüdü.

KALABALIK YUHALADI

Kalabalık Taksim’e ulaştığı sırada Sıraselviler Caddesi girişindeki Square Hotel’in 7. katına asılan “Darbeci baro Taksim’e hoşgeldin” yazılı imzasız pankart ortalığın gerilmesine neden oldu.

Yaklaşık 5 dakika asılı kalan pankartı önce yuhalayan kalabalık daha sonra otele doğru yürüyüşe geçti. Polis ise otel önünde adeta etten duvar ördü. İçeri giren bir grup 1703 numaralı odanın penceresine asılan pankartı indirdi.

‘BİZDEN DARBECİ ÇIKMAZ’

Bu arada kalabalığı yatıştırmaya çalışan İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, “Barocular hem askeri hem de sivil darbelere karşıdır. Hukukçudan darbeci çıkmaz” diyerek olaya tepki gösterdi.

Taksim’deki pankartı ‘Genç Siviller’ adlı grubun gerçekleştirdiği öğrenildi. 1 Mayıs’ta da benzer bir eylemi gerçekleştiren Genç Siviller, web sitelerinden “Paramızla tuttuğumuz odadan düşüncemizi ifade ettik” açıklamasını yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;