Papa'dan peçeye destek

Papa 16. Benediktus, bazı Müslüman kadınların peçe kullanmalarıyla ilgili olarak, "Ben genel yasağın gerekçesini anlayamıyorum" yorumunda bulundu

Cumartesi, 20 Kasım 2010 - 19:27

Papa'dan peçeye destek

Çeşitli beyanatlarında İslam ülkelerinde din özgürlüğünün sadece ibadet özgürlüğüne indirgendiği savunmasıyla dikkati çeken Alman Papa 16. Benediktus, Avrupa ülkelerinde Müslümanların cami açmalarını ise şu sözlerle yorumladı:

"Hristiyanlar hoşgörülüdürler. Bunun içindir ki başkalarının da kendilerine özgü anlayışlarını hoşgörüyle karşılamaktadırlar.
Körfez ülkelerinde (Katar, Abu Dabi, Dubai, Kuveyt) Hristiyanların ayin yapabilecekleri kiliselerin bulunmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bunu başka yerlerde de görebilmek istiyoruz. Dolayısıyla Müslümanların da bizim ülkelerimizde camilerde ibadet için bir araya gelebilmeleri doğaldır".

Alman gazeteci Peter Seewald’in Papa 16. Benediktus’a çeşitli konularda yönelttiği yazılı soruların yanıtlanmasıyla oluşan ve Vatikan Yayınevi tarafından piyasaya sürülecek kitabı basına tanıtmak amacıyla önümüzdeki günlerde bir toplantı düzenlenmesi de bekleniyor.