Papandreu: İşgali unutmadık

Rum Meclisi'nde konuşan Papandreu, "İşgal ve istilayı unutmadık, kimseye de unutturmadık" dedi

20 Ekim 2009, Salı 14:48
A A

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan müzakere sürecini desteklediklerini, bu süreçte seyirci kalmayacaklarını söyledi. Kıbrıs Rum yönetimi meclisinde konuşan Papandreu, Yunanistan’ın dış politikasının temel hedefinin, ileri sürdükleri "işgalin olumsuz sonuçlarını" ortadan kaldırmak olduğunu belirterek, "İşgal ve istilayı unutmadık, kimseye de unutturmadık" dedi. 

'SORUNUN ÇÖZÜMÜ YUNAN SORUMLULUĞU' 
Konuşmasında genel hatlarıyla Kıbrıs sorunu ile Türkiye’nin AB sürecine değinen ve Güney Kıbrıs’a destek veren Papandreu, Kıbrıs sorununun çözümünün "Kıbrıslıların sorumluluğu" olduğunu söyledi. Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında sürdürülen müzakereleri desteklediğini bildiren Papandreu, bu çabada sadece seyirci olarak kalmayacaklarını, müzakerelerin kesintiye uğramadan devam etmesi için Hristofyas ile koordinasyon içerisinde girişimler üstleneceklerini belirtti. Kıbrıs sorununun çözümünün AB’nin ve Türkiye’nin çıkarına olduğunu kaydeden Papandreu, AB’nin yanı sıra Türkiye’ye yönelik girişimlerde bulunacaklarını söyledi. 

Papandreu, ancak bu girişimi, uluslararası bir sorun olan Kıbrıs sorununu Türkiye ile müzakere etme çerçevesinde değil, Türkiye’nin "karşılıklı, faydalı bir çözüm için müzakere etmesi konusunda Talat’a izin vermesi ve cesaretlendirmesi" çerçevesinde yapacaklarını ifade etti. 

'EGEMENLİK TANINMALI' 
Yunan Başbakanı, "Kıbrıs sorununun çözümünün temel koşulunun, ’Kıbrıs’ın egemenliğinin ve bağımsızlığının Türkiye tarafından tanınması ve kabul edilmesi" olduğunu savundu. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini desteklediklerini ve "imtiyazlı ortaklığa" karşı olduklarını yineleyen Papandreu, "imtiyazlı ortaklığın" Yunan ve Rum çıkarlarına çok ciddi etkileri olabileceğini ifade etti. Papandreu, Türkiye’nin ileri sürdükleri Güney Kıbrıs karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesinin AB sürecinde büyük kolaylık sağlayacağını ve Kıbrıs sorununun çözümüne de olumlu katkı yapacağını söyledi. 

'SİYASİ İRADE ÖNEMLİ' 
Kıbrıs sorununun çözümünün, yeni yapay takvimlerin ve hakemliğin empoze edilmesine değil, siyasi iradeye bağlı olduğunu söyleyen Papandreu, adanın yeniden birleşmesinin dışında başka bir çözüm olamayacağını, taksimi kabul etmelerinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi. Papandreu, temaslarını tamamlamasının ardından Güney Kıbrıs’tan ayrıldı. 

HRİSTOFYAS: ÜYELİK ENGELSİZ OLMAZ 
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da, "Türkiye riyakar tavrını sürdürüp yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmeye devam ederse, üyelik sürecinin engelsiz olamayacağını herkesin idrak etmesi gerekir" dedi. Hristofyas, Güney Kıbrıs’ta bulunan Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu’nun onuruna dün akşam verdiği yemekte konuştu. 

Rum radyosunun haberine göre, "amacın Türkiye’yi cezalandırmak olmadığını, yükümlülüklerini yerine getirmesini ve özellikle Kıbrıs sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunmasını sağlamak olduğunu" savunan Hristofyas, bu çabalarında Yunan halkının ve hükümetinin yanlarında olduğunu kaydetti. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;