Parayı güzel bir eş ve Ferrari için istedim...

Parayı güzel bir eş ve Ferrari için istedim...

25 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

Roberto Cavalli ve eşi Eva, bir derginin düzenlediği partiye katılmak üzere Türkiye’ye geliyor. Roberto Cavalli, dünya modasının en renkli kişilerinden ve kişiliğine uygun olarak da en renkli tasarımların yaratıcısı. Roberto Cavalli 1944 yılında İtalya’nın Floransa şehrinde dünyaya gelen Roberto Cavalli’nin dedesi Guiseppe Rossi, ünlü bir ressamdı. Roberto Cavalli’nin babası ise terziydi. Çok küçük yaştayken babasının terzihanesinde dikiş dikmeyi öğrenmişti küçük Roberto.

Zaten bu işe çok meraklıydı. Roberto Cavalli ressam yönünü dedesinden, terzi yönünü ise babasından almıştı. Babası II. Dünya Savaşı’nda ölünce Roberto Cavalli’nin çocukluğu yokluk içinde geçti. Ünlü modacı o günleri ve hayallerini şöyle anlatıyor: “Annem elbise dikerek evi geçindirirdi. Ben iki amacımı gerçekleştirmek için para kazanmak istiyordum: Bir Ferrari almak ve güzel bir kızla evlenmek...” Roberto Cavalli tüm zorluklara göğüs gererek bu iki hayalini hatta daha fazlasını gerçekleştirdi. Eşi Eva’nın 1977 Kainat Güzeli olduğunu hemen söyleyelim! Ferrari ise hiçbir zaman vazgeçemediği arabası!

Peki bu hayaller nasıl gerçekleşti?

Roberto Cavalli’nin Floransa Sanat Akademisi’nde okurken, okuldaki bir kız arkadaşıyla tişört boyamaya başlaması ressam yönüyle tasarım yönünün ilk buluşmasıydı. Henüz 21 yaşındaydı ve harika tişörtler ortaya çıkarmaya başlamıştı. Tişörtlere yaptığı desenler gerçekten gözalıcı ve sıradışıydı. Bu işi daha profesyonel yapmak istedi ve birkaç işçi alarak küçük bir fabrika kurdu.

Roberto Cavalli’nin desenleriyle boyanan tişörtler, buluzlar çok beğenilmeye başladı. Vogue dergisi de Roberto Cavalli’yi keşfetti. Roberto Cavalli’nin müthiş yaratıcılığı bununla da kalmadı. Amerikan hapisanelerinden kullanılmış jean’ler getirtip onları deriyle birleştirdi. Kovboy ve kamyoncuları hatırlatan deri ve jean’in beraberliği podyumda görüldüğünde büyük sansasyon yarattı.

Dönemin ünlü film yıldızı ve seks sembolü Brigitte Bardot, Roberto Cavalli’nin tasarımlarından birini giyince artık dünya çapında üne kavuştu. Brigitte Bardot, Roberto Cavalli’nin tasarımı ünlü yıldızın ve dünya sosyetesinin Güney Fransa’daki yazlık kasabası Saint Tropez’de giymişti. Roberto Cavalli de adını dünyaya duyuran bu güzel kabasada ilk butiğini açtı. Böylece dünya jet sosyetesiyle iç içe bulunmaya başladı.

Dünya güzeli bir eş: Eva

Artık Roberto Cavalli’nin ünü dünyaya yayılmıştı. 1977’de dünya güzellik yarışmasına jüri olarak çağrıldı. Avusturya güzeli Eva Duringer de yarışmacılar arasındaydı. Eva Duringer o yarışmada hem dünya güzeli seçildi, hem de hayatının aşkını buldu. Roberto Cavalli, kendisinden 20 yaş küçük olan bu genç kıza aşık oldu. 3 yıllık bir beraberliğin ardından Roberto Cavalli ve Eva 1980’de evlendi.

Eva, örgü tasarımlarında eşine yardım etmeye başladı; sonra da diğer tasarımlarına. Artık birlikte çalışıyorlardı. Ve bugün Roberto Cavalli defile sonrası podyumda selam vermeye eşi Eva ile el ele çıkıyor. Moda dışında restoran, kafe gibi birçok alana imza ve el atmış olan Roberto Cavalli genç eşiyle hayatın tadını çıkarmayı ihmal etmiyor. Unutulmaz davetler verdikleri muhteşem yatının güvertesinde sık sık öpüşürken paparazzilere yakalanıyorlar; ama buna hiç aldırmıyorlar.

Vahşi bir seksapel

Roberto Cavalli asla sıradan bir modacı olmadı. Modada bir akım yarattı. Tasarımları çılgın, aykırı, gözalıcı, seksi ve feminendi ve lüks tasarımın en dikkat çekici örnekleriydi. Tasarımlar öyle özgündü ki; Roberto Cavalli olduğu bir bakışta belli oluyordu. Çok sevdiği desenleri kendi eliyle hazırlıyor, ressam yönü ona harikalar yarattırıyordu. Enfes renkler kıyafetin en can alıcı tarafını oluşturuyordu. Hele hele hayvan deseni artık Roberto Cavalli adıyla birlikte anılır oldu. Roberto Cavalli hayvan desenini ilk kez 2002’de Floransa’da açtığı ilk kafesinin dekorunda kullandı.

Ardından Milano’da açtığı aynı konsepteki lokantasında. Ve tabii ki tasarımlarında. Cavalli’nin hayvan desenleri kadına vahşi bir seksapel veriyordu. Bu deseni başkaları da taklit etti ama hiçbir hayvan deseni Cavalli’nin elinden çıkan gibi asil durmadı. Hayvan deseni Roberto Cavalli’nin artık ayrılmaz bir parçasıydı. Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Madonna, Paris Hilton, Sharon Stone gibi seksi yönleriyle anılan kadınlar onun daimi müşterisi oldu. Çünkü onun tasarımlarının, seksi yönlerini vurguladığına ve hatta artırdığına eminlerdi.

Krize karşı savaş açtı

Bir yandan dünya kadınlarının arzu nesnesi tasarımlar, bir yandan kafeler ve restoranların yanı sıra Roberto Cavalli’nin Floransa’da bir çikolata fabrikası olduğunu biliyor muydunuz? Roberto Cavalli’nin, hemen herkesin küçülmeyi tercih ettiği kriz dönemindeki sloganı ise “Ekonomik krize karşı en iyi savunma hücumdur” oldu. Amerikan Vanity Fair dergisine verdiği röportajda; “Ekonomik krize savaş ilan etmiş bulunuyorum. Özellikle zor zamanlarda herkesin kendine ait hayalleri olması lazım. Ben de hayalleri gerçek yapmaya devam ediyorum” açıklaması yaptı. Ve Cavalli krizde hayvanlara yönelik lüks giysiler ve aksesuarlar hazırladı, Paris’in en şık caddelerinden Saint Honore’de 7 katlı bir mağaza, Dubai’de 2 bin 400 metrekarelik lüks bir restoran açtı.

Yeniden Kate Moss

Kate Moss, 2006’da Just Cavalli’nin yüzüydü. Bu yıl da Just Cavalli’nin yüzü Kate Moss oldu. Just Cavalli’nin Kate Moss’lu 2009 Sonbahar- Kış reklam kampanyasının fotoğraflarını ise Londra’da yaşayan Türk asıllı dünyaca ünlü moda fotoğrafçı Mert Alaş ve ortağı Marcus çekti.

Mert&Marcus yıllardır Just Cavalli ve Roberto Cavalli markasının kadrolu fotoğrafçısı! Tıpkı diğer birçok ünlü markanın olduğu gibi. Just Cavalli’nin 2009-2010 Sonbahar-Kış koleksiyonunun reklam fotoğraflarına Kate Moss, tasarımlar gibi çok seksi, çok feminen ve çok iddialı yansıdı. Kıyafetler dikkat çekici, büyüleyici, fotoğraflar ise seksi ve ateşli. Tam da Roberto Cavalli’nin tasarımlarını ve kadınları görmek istediği şekilde.

Bu sezon gece davetleri ve kokteyller için payetli şık elbiseler hazırlamış Roberto Cavalli. Gündüz için ise gündelik ama şık kıyafetler tasarlamış. Elde clutch çantalar yine çok moda ve Cavalli koleksiyonunda da ihmal edilmemiş. İri büyük çantalar; bu sezon Cavalli koleksiyonunda da gözde. Geride bıraktığımız yaz koleksiyonunda hayvan desen ve renklere ağırlık veren Roberto Cavalli, sonbahar-kış koleksiyonunda siyah, gri, acı kahve gibi koyu renkleri kullanmış.

Her ne kadar rengarenk koleksiyonlar hazırlasa da Roberto Cavalli kendisi de siyah giymeyi seviyor. Just Cavalli’nin bu sezon koyu renk ağırlıklı koleksiyonuna, arada gece mavisi ya da altın rengi ışıldayan pul payet elbise ve pantolonlar renk katıyor. Siyah transparan buluzlar seksapeli artırıyor.

Cavalli, siyah ağırlıklı mini elbiseleri mor bir çanta ile renklendiriyor. Kıyafetleri yılın modası olan; bacağı çorap gibi saran ve kalçaya kadar uzanan çizmeler tamamlıyor. Amerikan hapisanelerinden getirilmiş eski jean’leri hatırlatan Just Cavalli jean’leri ise yılın modasına uygun olarak eski görünümünü yer yer çamaşır suyuyla açılmış hissiyle veriyor. Ve kürkler...

Hayvan hakları savunucularının (PETA) 2006’da defilesini basmasına ve her yıl sürdürdükleri bütün tepkilerine rağmen Roberto Cavalli bu koleksiyonunda da kürkten vazgeçmiyor. Çünkü O’nun için kürk, seksi kadının ayrılmaz parçası...

 

 

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;