Paris, 2024 Olimpiyatları evsahipliğine göz dikti

Fransa'nın başkenti Paris, 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları evsahipliği için adaylığını açıklamaya hazırlanıyor.

Paris, 2024 Olimpiyatları evsahipliğine göz dikti
Fransa basınında yer alan haberlerde, hükümetten gereken desteği alan Paris’in, 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları evsahipliğine adaylığını, yaz aylarına kadar açıklayacağı öne sürüldü.

Paris’in daha önce 1924’te evsahipliği yaptığı olimpiyatları, yüz yıl aradan sonra 2. kez düzenlemek için yeterli altyapıyı ve bütçeyi bulundurduğunu ifade eden Fransa Olimpiyat Komitesi Başkanı Denis Masseglia, kullanılacak tesislerin yüzde 80’inin şimdiden hazır olduğunu belirtti. Evsahipliği yapma hakkı kazandıkları takdirde iki spor salonu ve bir yüzme havuzu inşa etmelerinin yeterli olacağını kaydeden Masseglia, bütçenin kalanını Stade de France başta olmak üzere bazı statlarda yenileme yapmak için harcayacaklarını ifade etti.

Fransa Spor Bakanlığı Genel Sekreteri Thierry Braillard da Paris’in aday gösterilmesinin yüksek bir ihtimal olduğunu doğrulayarak, buna karşın önlerinde uzun bir zaman bulunduğunu ve başvuru konusunda acele etmeyeceklerini aktardı.

Bu arada, ülke basınında 2024 Olimpiyatları evsahipliği adaylığı bütçesi için 6,2 milyar avronun ayrıldığı ileri sürüldü.

Boston ve Roma’nın adaylıkları açıklandı

Daha önce 2024 Olimpiyat Oyunları evsahipliği için ABD’nin Boston ve İtalya’nın Roma şehirleri adaylıklarını duyurdu. ABD son olarak yaz olimpiyat oyunlarına 1996’da Atlanta ile evsahipliği yapmıştı. İtalya’da ise 1960’ta Roma’da düzenlenen oyunlardan bu yana yaz olimpiyat oyunları gerçekleştirilmedi.

Hamburg için resmi açıklama bekleniyor


Almanya’nın 2024 Olimpiyat Oyunları için 1936’da evsahipliğini üstlenen Berlin’in yerine Hamburg’u tercih etmesi bekleniyor.

Şehirler için hazırlanan tanıtım dosyalarını inceleyen Almanya Olimpiyat Komitesi tarafından yapılan açıklamada, adaylık için Hamburg’un ön plana çıktığı duyurulmuştu.

Son olarak 1972’de Münih ile olimpiyatlara evsahipliği yapan Almanya’nın aday şehri, 21 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek genel kurulda resmiyet kazanacak.

Madrid bu kez aday olmayacak


Organizasyon için 2012, 2016 ve son olarak 2020’ye aday olan Madrid, 2024’e aday olunmayacağını duyurdu. Madrid Belediye Başkanı Ana Botella, son 3 denemede organizasyonun evsahipliğini başka kentlere kaptırdıktan sonra bu defa aday olmak istemediklerini açıklamıştı.

Son başvuru tarihi 15 Eylül

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları evsahipliği adaylığının son başvuru tarihi, 15 Eylül olarak belirlendi. Organizasyonun evsahipliğini kazanan kent ise Eylül 2017’de Peru’nun başkenti Lima’da yapılacak Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Kongresi’nde belli olacak.

AA