Paris’te olaylar çıktı

Fransa'da hükümetin gerçekleştirmeyi planladığı yeni çalışma yasası reformuna karşı ülkenin çeşitli kentlerinde eylemler başlarken, Paris'teki protestolar trafiği felç etti

12 Eylül 2017, Salı 18:28
A A
Genel Emek Konfederasyonu'nun çağrısıyla (CGT) Paris'te metro çalışanlarının yaptığı grevler nedeniyle bazı hatlarda önemli aksamalar yaşandı. 
Kamyon şoförleri ise Paris'in önemli caddelerinden Şanzelize'yi kapatarak trafik akışını engelledi. 
Diğer taraftan bazı liselerde öğrenciler okul önlerinde barikat kurarak eylem yaptı. 

TRAFİKTE AKSAMALAR OLDU


Sabah saatlerinden itibaren Paris, Marsilya, Lyon, Toulouse ve Nantes gibi ülkenin büyük şehirlerinde yaklaşık 180 eylem düzenlenmesi ve 4 bin civarında iş yerinde grev yapılması bekleniyor. Bazı şehirlerde sabah saatlerindeki grevlerin trafikte aksamalara yol açtığı bildiriliyor. 

Eylemler sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Karayip'te Irma ve Jose kasırgasından etkilenen Fransız topraklarını ziyaret ediyor olacak.

MACRON'UN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ


Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği günden itibaren ilk kez toplumsal bir eylemle karşılaşacak Macron'un, Yunanistan ziyareti sırasında, çalışma yasası reformuna karşı çıkanları "tembel" olarak nitelendirerek, "Fransa reformist bir ülke değildir. Reform yapmaz çünkü biz isyan ederiz, direniriz, kaçınırız. Böyleyiz biz." ifadelerini kullanması tepkilere neden oldu. 

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, Macron'un sözlerinin "skandal" olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron'la yarışan Sosyalist Parti adayı Benoit Hamon da "Asıl tembeller, hayatları için çalışmak zorunda olmayan zengin bireylerdir." demişti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;