'Pasaportlarda değişiklik yok'

Dışişleri Bakanlığı, e-Pasaportların format ve temel tasarımında herhangi bir değişiklik öngörülmediğini, kullanımda olan pasaportların değiştirilmesi gibi bir planlamanın yapılmadığını bildirdi.

Cumartesi, 06 Kasım 2010 - 20:59

'Pasaportlarda değişiklik yok'

 Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugünkü internet basınında yer alan bazı haberlerde "pasaportların 2011 yılında bir kez daha yenileneceği" yönünde ifadelere yer verildiğinin görüldüğü belirtilerek, "e-Pasaport" olarak bilinen makinede okunabilir ve biyometrik özellikli pasaportların, bilindiği gibi, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren vatandaşlara verilmeye başlandığı belirtildi.

Açıklamada, e-Pasaportların yüksek teknoloji ürünleri olup vatandaşların seyahatlerini azami güven ve kolaylıkla yapmalarını sağladığı kaydedildi. "E-Pasaportların ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak daha da güvenli hale getirilmesi, İçişleri, Dışişleri Bakanlıkları ve diğer devlet kurumlarının katılımıyla yürütülmekte olan projenin bir parçasıdır" denilen açıklamada, bu çerçevede e-Pasaportların kişiselleştirilmesinin endüstriyel ölçekte cihazlarla tam otomatik olarak gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Açıklamada, "Bununla birlikte, e-Pasaportların format ve temel tasarımında herhangi bir değişiklik öngörülmemekte, kullanımda olan pasaportların değiştirilmesi gibi bir planlama da kesinlikle yapılmamaktadır" denildi.