Pasifik'te dost felaketi

Pasifik'te dost felaketi

01 Ekim 2009, Perşembe 11:38
A A

Pasifik Okyanusu’ndaki adalarda yaşayanlara, felaket ‘huzurlu ve dingin bir dost’ gördükleri denizden geldi. 8.0 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan ve yüksekliği 7.5 metreye ulaşan 5 ayrı tsunami önüne kattığı herşeyi savurdu.113 kişi öldü.

Erken uyarı kaybı azalttı

Pasifik Okyanusu’nda önceki sabah saat 06.48’de 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Beş dakika süren depremin merkez üssünün, Amerikan Samoası’nın 190 kilometre güneybatısı olduğu açıklandı.

Depremin hemen ardından, tsunami alarmı verilmişti. Yılın en büyük depreminin ardından oluşan ve yüksekliği 7.5 metreyi bulan 5 ayrı tsunami dalgası hızla okyanustaki adalara ulaştı.

Tsunami uyarısı sayesinde birçok kişi yüksek bölgelere kaçtı. Kaçmayı başaramayanlar ise dev dalgalar tarafından okyanusa sürüklendi.Dev dalgalar binaları yerle bir etti. Önüne kattığı insanları ve araçları savurdu.

Çok sayıda turist öldü

Özellikle turistik bölgelerin etkilendiği tsunamide çok sayıda turist de hayatını kaybetti. Tsunaminin yarattığı dev dalgalarla Samoa, Amerikan Samoası ve Tonga adalarında toplam 113 kişi öldü.

Amerikan Başkanı Obama, Amerikan Samoası’nı afet bölgesi ilan etti. Samoa Başbakan Yardımcısı Misa Telefoni, “Denizi dostumuz olarak görüyorduk. Artık denizin huzurlu ve dingin olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler, Büyük Okyanus’ta bulunan ve 26 ülkenin üye olduğu tsunami alarmının iyi çalıştığını ancak çok yüksek hızla ilerleyen dalgaların kısa sürede adalara ulaştığını açıkladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;