Patates suyunun mucize faydaları

Patates, çok sevdiğimiz ve birçok değişik şekilde tükettiğimiz bir sebze. Hem hesaplı hem de lezzetli olması yüzünden sofralarımızın baş tacı. Yüksek karbonhidrat içerdiği için diyet listelerinde popüler olmasa da suyu çiğ olarak tüketildiğinde çok şifalı. İşte patates suyunun saymakla bitmeyen faydaları. 

12 Şubat 2018, Pazartesi 10:20
A A
Böbrek Taşını Küçültüyor

Böbrek Taşını Küçültüyor

İdrar yollarını temizleyerek böbrek taşı oluşumunu en aza indiriyor. Böbrekte var olan taşları ise küçültüyor.  

Gıda Zehirlenmesini Önler

Gıda Zehirlenmesini Önler

Patates suyu, havuç suyu ile karıştırıldığında gıda zehirlenmesinin önüne geçerek vücudu zehirden arındırır.  

Göz Altı Morluklarına Birebir

Göz Altı Morluklarına Birebir

Güzelliğinize gölge düşüren bu morlukların oluşumunu önlemek için patates suyunu tercih edebilirsiniz. Patatesi ezip suyuna pamuğu batırdıktan sonra morluklarınıza uygulayabilirsiniz.  

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yüksek Tansiyonu Düşürür

İyi bir potasyum kaynağı olan patates bu nedenle yüksek tansiyonun düşürülmesinde oldukça etkilidir. Yeterli potasyum alımı sağlandığında kalp hastalıkları riskinin daha da düşeceği görülmüştür.   

Anemi Riskini Azaltır

Anemi Riskini Azaltır

Demir ve folik ait içeren patates, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görevli olan maddeler içerir. Bu sayede anemi oluşumunun da önüne geçmiş olur.   

Saçları Besler

Saçları Besler

Patates suyunun diğer bir faydasıysa saç köklerini yenileyerek daha gür ve sağlıklı saçlar elde etmenize olanak sağlamasıdır. Patates suyunun iyi etki etmesini istiyorsanız yumurta akı ve bal ile karıştırarak saçınıza uygulayın. Yarım saat sonra şampuan yardımıyla durulayın.   

Sindirime Yardımcıdır

Sindirime Yardımcıdır

Kabızlık, ishal, şişkinlik, mide yanması ve hazımsızlık sorunları ortadan kaldıran patates, sindirime oldukça faydalı bir besindir. Sabahları bir bardak çiğ patates suyunun reflü hastalarına iyi geldiği yönünde çalışmalar vardır.  

Ağrı Kesicidir

Ağrı Kesicidir

Bel, sırt ve eklem ağrılarını önleme ve giderme yönünden etkili olan patates suyu, iyi bir antiflamatuardır. Vücut dolaşımları için de oldukça iyidir.   

İsilik, Kaşıntı Ve Diğer Cilt Sorunları

İsilik, Kaşıntı Ve Diğer Cilt Sorunları

Patates suyunun bilinmeyen faydalarından biri ise kaşıntı, isilik ve diğer cilt sorunlarında da etkili olmasıdır. Yatıştırıcı özelliği bulunan patatesin cilt kuruluğunu giderdiği ve kuruluğun yaratmış olduğu batma hissinin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.   

Toksin Atıcıdır

Toksin Atıcıdır

Patates suyu, vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ve safranın temizlenmesinde etkilidir. Patates suyunun diğer bir faydası da idrar yollarında taş oluşumlarını engelleyebilmesidir.