Patatesleri yaktılar

Niğde merkeze bağlı Alay Beldesi'ndeki çiftçiler, para etmeyen patatesleri sokak ortasına yığdıktan sonra ateşe vererek yaktı

20 Kasım 2012, Salı 16:52
A A

Alay Beldesi’nde bir araya gelen üreticiler, patatesin kilosunun 35 kuruşa mal edildiğini, ancak 15 kuruşa satamadıklarını söyledi. Niğde’nin Türkiye’nin patates deposu olduğunu ve bölgede halkın büyük çoğunluğunun bu ürünü yetiştirdiğini belirten çiftçiler, devletin kendilerine sahip çıkmasını istedi.

Patatesi satamadıkları için işçi ücretlerinin yanı sıra banka kredileri ve tüccara olan borçlarını ödeyemediklerini belirten çiftçiler, tepki için alana döktükleri patatesi ateşe verdi.

Çiftçilerden Ünal Erdal, geçen yıl don nedeniyle üreticinin zarar ettiğini bu yıl ise patatesin ihraç edilmemesi yüzünden fiyatının düştüğünü söyledi. Patatesin kilosunu 15 kuruşa bile satamadıklarını anlatan Erdal, "Geçen yıl zaten zarar etmiştik bu yıl da para etmeyince artık ailelerimizi temel ihtiyaçlarını bile gideremeyecek duruma geldik.

Devletimizden bize sahip çıkmasını bekliyoruz. Aksi takdirde üretici traktörünü tarlasını satmak durumunda kalacak" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;