www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN130,6110 %0,11
  • BIST71738 %0,20
  • EURO3,3615 %-0,70
  • USD3,0650 %-0,33

Bu röportajı okumadan dövme yaptırmayın!

15 Mayıs 2011 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

RÖPORTAJ: Figen Onur Ertan

Bir kere dövme yaptıran, genelde bir daha yaptırmak ister. Özellikle havalar ısınmaya başlayınca, yaz gelmeden yeni dövmesi için planlar yapmaya başlar. Ben de bu yıl dördüncü dövmemi yaptırmayı planlıyordum. Dövme ile ilgili röportaj fikri gelişince, “Bu röportajı dövme yaptırarak gerçekleştireyim” dedim. Hem eğlenceli hem de yaşayarak... Adını Harry Potter hikayelerindeki büyücü çarşısı ‘Diagon Yolu’ndan alan Diagon Tattoo’ya doğru yola çıktık. Bağdat Caddesi’ndeki stüdyodan içeriye girdiğimizde bizi enerji dolu ve yakışıklı iki genç karşıladı. Üçüncüsü ise, koluna karısının ismini yazdıran müşterinin dövmesini yaparken bir yandan bize laf yetiştirmeye çalışıyordu. Diagon Tattoo’nun sahibi Sonat Gökdel ile röportaja gitmiştik aslında. Babası ile beraber kurduğu stüdyoda tek başına çalıştığını biliyorduk yıllarca. Ama bizi birkaç aydır beraber çalıştığı çiçeği burnunda ekibiyle karşıladı. Uzun süredir arkadaş olduğu ve başka stüdyolarda dövme yapan Volkan Demirci ve Tuğrul Erkuş ile yollarını birleştirip devam etmeye karar vermişler. Üçü de sanatçı, üçü de ressam aynı zamanda, ‘Muhteşem Üçlü’ yani.

Dövme yapılırken uyunur mu, ben uyudum!

Bir süredir tasarımını yaptığım anka kuşu figürünü bitirip bir gün önceden eposta ile göndermiştim. Sonat sağ kürek kemiğimin üzerine yaptırmak istediğim dövme figürünün işlemlerine başlarken, önce biraz fotoğraf çektirdik. Ardından tek kullanımlık örtü ile kaplanmış koltuğa yüzüstü uzandım. Sonat makinayı çalıştırdığında ilk birkaç dakika gıdıklandığım için kıkırdamaya başladım. Ardından iğne minik birkaç sinek ısırığı gibi derimin üzerinde dolaşmaya başladı. Röportaja da bir yandan devam ediyorduk. Ama dövme makinasının vızıltısı bir süre sonra öyle tatlı hale geldi ki, sorularımı bir yana bırakıp gözlerimi kapattım ve dövme işleminin son 10 dakikasını uyuyarak geçirdim. “Bitti” sesiyle kendime geldiğimde uyuduğumu belli etmemeye çalışıyordum. İşte Marmara Üniversitesi AEF Resim Ana Sanat Dalı Mezunu olan 30 yaşındaki ünlülerin dövmecisi Sonat Gökdel’den dövmenin incelikleri...

Dövme yapacaklara ne öneriyorsunuz?

Yaptırmak istedikleri desene iyi karar vermeleri gerekiyor. Sonuçta lazerle bile temizlerken her zaman tam sonuç alınamıyor. Dövmeyi moda gibi görüp de “Herkes yaptırıyor, ben de yaptırayım” diyerek yaptırmak doğru değil. Önce desene, sonra nereye yaptıracağına karar veriyoruz. Biz de yönlendiriyoruz. Stüdyoda katolog bulundurmuyoruz. Sadece kişiye özel tasarımlar yapıyoruz. Ellerinde bir desenle geldiklerinde onları da yapıyoruz. Ama sevdiğimiz tarz; yarattığımız desenleri insanların vücutlarına uygulamak. Desenleri de genelde Tuğrul çiziyor.

Bütün ekibin resim konusunda eğitimi var mı?

Evet ben resim bölümü mezunuyum. Tuğrul da öyle. Herhalde Türkiye’deki en eğitimli dövmecilerden biridir Tuğrul. Volkan akademi mezunu değil ama akademi hocalarından eğitim aldı.

Dövme yapmaya gelmeden önce birtakım önlemler gerekiyor mu?

Bir gün öncesinden alkol, aspirin ve benzeri kanı sulandırıcı ilaçlar alınmamalı. Bunlar dövme yapılırken çok fazla kanamaya neden olur. Öyle şakır şakır kan akmaz ama hem rahat çalışmaya engel olur, hem de dövme yaptıran huzursuz olur.

Dövme yapıldıktan sonraki bakım aşaması nedir?

Bir haftalık basit bir bakım süresi var. Önemli olan dövme yapılan alanı temiz tutmak ve bizim önerdiğimiz kremleri uygulamak. Onun dışında zor tarafı yok. Dövmenin her zaman yapıldığı zamanki kadar net olması için güneşlenirken yüksek faktörlü koruyucu kremle veya özel dövme koruyucu kremlerle korunması gerekir. Yoksa dövmenin renklerinde solmalar, siyah dövmelerde yeşermeler olabilir. 

Dövme ilk yapıldığında güneşten ve sudan ne kadar süre korumak gerekiyor?

Dövme yapıldıktan sonra su o kadar önemli değil. Duş alırken vazelin sürerek o alanı koruyabilirsiniz. Ama güneşten mutlaka korumak gerekiyor. Yeni yapılmış bir dövmenin en az 10-15 gün güneş ışığına direkt maruz kalmaması gerekir. Yazın dövme yaptırırsanız ertesi gün kumsalda güneşlenmeyin. Alerjik reaksiyon da gösterebilir.


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun

posta.com.tr - Posta Seri İlanlar