www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN129,0410 %0,46
  • BIST74134 %-0,05
  • EURO3,3422 %0,14
  • USD3,0366 %-0,02

Tarihin gördüğü en kibar amigo: Karıncaezmez Şevki

01 Mayıs 2011 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

Yakın tarihimizde şöhret olmuş, iz bırakmış ancak zamanla unutulmuş 37 insan, Ümit Bayazoğlu’nun Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Uzun İnce Yolcular adlı kitabında buluştu. Herkesten farklı bir ömür sürmüş olan bu kişilerden biri de ‘Karıncaezmez Şevki’. Galatarasay Dergisi’ınin haberine göre ünlü amigo ‘Karıncaezmez’in ölümünün 11. yıldönümü bu yıl.

Bugün yaşasaydı 92 yaşında olacaktı. Galatarasay’ın ünlü amigosu Karıncaezmez Şevki, tarihin görmüş olduğu en kibar amigoydu. Gerçek adı Şevki Güney’di. Ona ‘Karıncaezmez’ adını, dönemin İstanbul Emniyet Amiri, daha sonra İçişleri Bakanlığı da yapan Orhan Eyüboğlu vermişti. Çünkü Şevki aslen şofördü. 15 yıl İETT’de direksiyon sallamıştı ve sürücülük hayatı boyunca tek bir kaza bile yapmamıştı. Yıllarca ‘İstanbul’un en kibar şoförü’ seçilmesi boşuna değildi. En büyük özelliği 40 yıl boyunca hep çiçekle dolaşmasıydı.

Ceketinin mendil cebine yerleştirdiği su dolu küçük bir şişe içinde daima taze, mis kokulu çiçekler olurdu. Karısından boşanırken de yakasında çiçek vardı, otomobil lastiğini değiştirirken de. Hatta İETT otobüsünün şoför mahallini çiçek bahçesine çevirdiği için ve yakasından eksik etmediği çiçekler nedeniyle işinden olmuştu. Bir amiri, “Mesai saati içinde çiçek takmayacaksın” demişti.

Çünkü kılık kıyafet nizamnamesine uygun değilmiş. Hiç çiçeksiz Karıncaezmez olur mu; o da 1948 model bir Opel’le Taksim- Dolapdere, Taksim- Karaköy hattında dolmuş yapmaya başlamıştı. Yalnız maç günleri güzergahı değiştiriyordu. Stadyuma ücretsiz taraftar taşıyordu. Arabasının jantlarından biri sarı, diğeri kırmızıydı. Çamurluklar, dikiz aynaları, ön ve arka kaput, sağ ve sol kapılar herşey sarı-kırmızıydı. Dolmuşuna bindiğinizde spor sayfalarından kesilmiş Galatasaraylı futbolcuların fotoğrafları, bazı ünlü artistlerin kartpostalları, dansöz Nana’nın, Zennube’nin foğraflarıyla seyahat ederdiniz.

Sarı-kırmızılı her şeye selam dururdu


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun

posta.com.tr - Posta Seri İlanlar