Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Penis operasyonunda mucize beklemeyin

Salı, 09 Mart 2010 - 05:00

Erkeğin vücudunun belirli bölgelerinden alınan yağlar cinsel organa enjekte ediliyor ve kalınlaşma sağlanıyor. Fakat bu yağ injeksiyonlarında yağın eşit dağıtılamaması ve zaman içinde kısmen vücut tarafından emilmesi nedeniyle çok estetik ve başarılı netice alınamıyor. Bu yüzden mucize bekleyip hayal kırıklığına uğramayın...

Penis kalınlaştırılabilir mi?

SORU: Benim merak ettiğim şu: Cinsel organımın boyu 13 santim. Ama çok ince. Kalınlaştırmak için de estetik operasyonlar yapılıyor mu?

CEVAP: Evet, böyle ameliyatlar yapılıyor. Kalınlaştırma amacı ile kişinin kendi vücudunun belirli bölgelerinden alınan yağlar kullanarak bölgeye yağ enjekte ediliyor ve kalınlaşma sağlanıyor. Fakat bu yağ injeksiyonlarında yağın eşit dağıtılamaması ve zaman içinde kısmen vücut tarafından emilmesi nedeni ile çok estetik ve başarılı bir netice sağlanamayabiliyor.

En çok karşılaştığımız durum penis kısalığından şikayet eden aşırı kilolu erkeklerde penis kökünün üst kısmındaki yağ dokusunun alınmasıdır. Buradaki yağ dokusu tam penis kökünde kalınlık yaparak ayaktaki kişide penisin olduğundan kısa görünmesine hatta aşırı şişmanlarda hiç görünmemesine sebep olur.

Bilimsel olmayan teknikler tehlike saçıyor

Buradaki yağ dokusu alınınca penis ortaya çıkar ve sanki uzatma yapılmış gibi estetik bir netice elde edilebilir. Penisi arka kısmından kemiğe bağlayan askıyı da ortadan kaldırdığımızda erkek ayaktayken penisin eskisine göre daha uzun ve sarkık durması sağlanabilir. Fakat bu ameliyatın sertleşme sırasındaki penis boyuna fazla bir katkısı olmayabilir.

Ayrıca tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüksek olan hasta beklentisinin bu tip ameliyatlar ile karşılanamadığı ve hastaların bu ameliyatlardan mucize sonuçlar elde edemeyecekleri unutulmamalıdır. Mucize sonuçlar vaat edilerek yapılan ve bilimsel olmayan cerrahi tekniklerde hastalar normal cinsel fonksiyon hatta idrar yapma fonksiyonlarında dahi soruna yol açabilen vahim sonuçlar ile karşılaşabilirler.

Prostat sorunum var, ne yapayım?

SORU: 48 yaşındayım. Prostat sorunum var. Ultrason sonuçlarımı size yazıyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Yaşınızın genç (48) olmasına rağmen mesane boynuna doğru büyümüş bir prostat nedeni ile idrar yapmakta zorluk çektiğiniz anlaşılıyor.

Sadece alındığında etkili olan, yan etkileri de bulunan bir ilaca bu genç yaşta başlayarak yıllarca kullanmanızı doğru bulmuyorum. Yarım saat kadar sürecek, 2 gece hastanede kalacağınız bir kapalı ameliyat ile (TUR) daha kaliteli olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Sorun bu kadar erken başladığına göre zaten bir süre sonra ameliyat edilmeniz kaçınılmaz hale gelebilecektir.