Perakendeci 2010'dan umutlu

Gayrimenkulden giyim ve bankacılığa her alanda perakendecileri buluşturan Perakende Günleri'ne bu yıl 'umut' damgasını vurdu

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

TOPARLANMA BAŞLIYOR

Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Perakende Günleri, dün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde başladı. Bankacılıktan gayrimenkule, giyimden elektroniğe tüm sektörlerden 3 bin 200 perakendecinin katıldığı iki gün süreli etkinliğe, bu yıl ‘umut’ damgasını vurdu. Kriz nedeniyle bu yıl zor zamanlar yaşayan perakendecilere, elektronik anketle ‘2010, 2009’a göre nasıl geçecek?’ diye soruldu. Katılımcıların yüzde 68.31’i ‘Daha iyi: Kara göründü, toparlanma başlıyor’ şıkkını seçti.

GEÇEN YILIN TAM TERSİ

Soysal Danışmanlık Genel Müdürü Suat Soysal tarafından yönetilen etkinlikte, ‘2010, 2009’u mumla aratacak’ diyenlerin oranı yüzde 1.09’da kaldı. Suat Soysal, geçen yıl düzenlenen Perakende Günleri’nde aynı soruya tam tersi yönde yanıtlar aldıklarına dikkat çekti. Suat Soysal’ın ‘Bu aralar en çok kullandığınız söz hangisi?’ sorusunda ise katılımcıların yüzde 48.76’sı ‘İşler nasıl?’ şıkkını seçti. Yüzde 24.38, ‘Bütçenin neresindeyiz?’, yüzde 3.48 ‘Daha iyi günlerimiz olmuştu’ demeyi tercih etti.

YÜZDE 3.5 BÜYÜME DÜŞÜK

Perakende Günleri’nin konuşmacılarından Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı Haluk Dinçer de anketteki sonucu doğrular nitelikte tespitlerde bulundu. Dinçer, “Küresel sorunlar bitmese de en kötü günlerin geride kaldığını görüyoruz. Toparlanma sinyalleri alıyoruz” dedi. Türkiye’de de ‘bulutların dağılmaya’ başladığını ifade eden Dinçer, 2010 için öngörülen yüzde 3.5 büyüme oranını düşük bulduğunu belirtti. Haluk Dinçer, “Bazı şartların oluşması halinde Türkiye dünyayı şaşırtabilir” diye konuştu.

IMF TÜRKİYE'Yİ UÇURUR

Haluk Dinçer, bu şartlardan ilki olarak IMF anlaşmasının yapılmasını gösterdi ve “IMF ile yakında anlaşmaya varılacağına inanıyorum. Anlaşma olursa Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından kaynak gelecek. O zaman 2010’da Türkiye uçar” diye konuştu. Sabancı Holding’in perakende hedeflerine de değinen Dinçer, “3 yılda 500 milyon TL’lik stratejik yatırım planımız hazır. 218 mağaza açıyoruz, 180 milyon TL yatırım yapacağız ve çalışan sayımızı 15 bine çıkaracağız” açıklamasında bulundu.

Gülşah KARADAĞ / İnci NEŞELİ ÖZOĞLU

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;