Peşmerge, dağa Kürt bayrağı çizdi

Merkezi Irak ordusu ile kürt peşmerge güçleri arasında gerilim artarken, peşmerge, Türkmenlerin yoğun yaşadığı Tuzhurmatu'da dağa Kürt bayrağı çizdi

27 Kasım 2012, Salı 13:00
A A

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin Kuzey Irak’taki tartışmalı bölgeler için oluşturduğu ’Dicle Kuvvetler Gücü’ne karşın, peşmerge birlikleri, Türkmenler’in yoğunlukta yaşadığı Tuzhurmatu’ya adeta akın etti. Peşmerge, bölgede kutsal sayılan Mursa Ali Dağı’nın zirveye yakın kesimine boya ile Kürt bayrağını çizdi.

Bağdat-Kerkük ve Bağdat-Selahaddin illerinin kesişme noktası konumunda yer alan Tuzhurmatu ilçesi, merkezî Irak ordusu ile Kürt peşmerge güçlerinin çemberinde kaldı.

PEŞMERGE KENDİNİ HİSSETTİRİYOR


Başbakan Maliki’nin, ilçenin Bağdat ve Selahaddin yönlerine askeri güç yerleştirmesi ardından bölgedeki gerilim giderek arttı. Maliki’nin bu tutumuna karşın Erbil yönetimi Tuzhurmatu ilçesinin Kerkük yönüne peşmerge gücü konuşlandırdı. Yüzlerce peşmerge gücü tank, top ve zırhlı araçlarla donatılmış halde Tuzhurmatu-Kerkük tarafına yerleştirildi. Tuzhurmatu sakinleri gelişmeleri Maliki’nin istikrarsızlığı olarak nitelendirirken, bu girişim ardından Peşmerge gücünün bölgede daha da kendini hissettirir hale geldiğini söyyledi.

Bölgeye giren peşmergeler, Tuzhurmatu ilçesinin doğusundaki, Türkmenler için kutsal kabul edilen Mursa Ali Dağı’na boya ile Kürt bayrağını çizdi. Mursa Ali Dağı zirvesinde bulunan Mursa Ali makamına 2003 yılında Kürt silahlı güçler tarafından saldırı yapıldığı, bunun üzerine Tuzhurmatulular ile bölgedeki Kürt grupları arasında silahlı çatışmalar çıktığı belirtildi. O dönemdeki çatışmada 5’i Türkmen 8 kişi ölmüştü.

DHA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;