Peugeot-Mitsubishi ortaklığa yürüyor

Fransız otomotiv üreticisi Peugeot Citroen, Japon otomotiv şirketi Mitsubishi ile "stratejik ortaklığa" gidebilecek görüşmeler yürüttüğünü açıkladı

03 Aralık 2009, Perşembe 12:34
A A

Avrupa’nın 2’nci büyük otomotiv şirketi Peugeot Citroen’den yapılan açıklamada, "şirketin, Mitsubishi Motors ile ilişkilerini stratejik ortaklığa yol açabilecek şekilde genişletme olasılığıyla ilgili görüşmeler başlattığı" belirtildi.

Açıklamada, Japonya’da yayımlanan Nikkei gazetesinin, Peugeot Citroen’in, Japonya’nın 4’üncü büyük otomotiv şirketi Mitsubishi’nin yüzde 30 ya da yüzde 50 hissesini 300 milyar yene (3.4 milyar dolar) satın alacağı yönündeki habere değinilmedi.

Peugeot Citroen sözcüsü Hugues Dufour, haberle ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, Peugeot Citroen Üst Yöneticisi (CEO) Philippe Varin’in, şirketin bağımsız kalmasını sağlayacak ortaklık ya da satın almaların mümkün olduğunu söylediğini ifade etti.

Nikkei gazetesi, Peugeot Citroen ve Mitsubishi’nin, görüşmelerin son safhasında olduğunu, bir anlaşmanın Mitsubishi’nin Peugeot Citroen’in kontrolü altına girmesini ve dünyanın 6’ncı büyük otomotiv şirketinin ortaya çıkmasını sağlayacağını yazdı.

Peugeot ve Mitsubishi, Rusya’da 2012 yılında orta büyüklükte arazi aracı üretimine başlayacak ortak fabrika, arazi araçlarında orjinal teçhizat imalatı anlaşması ve Mitsubishi’nin, elektrikli aracı i-MiEV’i Fransız markası altında tedarik etmek planı olmak üzere üç projeyi yürütüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;