'Pez...' yazan kazağın parası iade

Antalya'da Mehmet Çobanoğlu, üzerinde İngilizce 'Mod pimp' (Şık pez...) yazılı kazak değiştirilmeyince açtığı davada, kazak parasının ödenmesi kararını aldırdı

06 Nisan 2011, Çarşamba 14:45
A A

Mahkeme, Çobanoğlu’nun 10 bin liralık manevi tazminat istemini ise reddetti. Antalya’nın Finike İlçesi’ndeki bir mermer firmasında yönetici olarak çalışan 37 yaşındaki Mehmet Çobanoğlu, bir alışveriş mağazadan üzerinde İngilizce ’Mod pimp’ yazısı bulunan kazak satın aldı.

Birkaç gün sonra kazağı giyen Çobanoğlu, görenlerin tuhaf ve alaycı bakışlarına maruz kaldı. Bazı turistlerin kendisine ’Kadın var mı elinde’ diye takılması üzerine şaşkına dönen Çobanoğlu, kazağın üzerindeki yazının Türkçe’de ne anlama geldiğini öğrenince değiştirmek için mağazaya gitti.

Çobanoğlu, kazağı değiştirmeyen mağazayı mahkemeye verdi. Davaya bakan Antalya Tüketici Mahkemesi, bilirkişi Meltem Deniz İnal’a kazağı inceletti. İnal raporunda "Kazak üzerinde yazılı bulunan kelimeler Türkçe olarak yazılmış olsa bu kazağı kimse alıp üzerinde taşımak istemez.

Ancak yabancı dilde yazıldığından kelimelerin anlamını bilen kişilerce yadırganıp, alay konusu yapılabilir. Kazak ayıplı mal niteliktedir" ifadesine yer verdi.

Mahkeme, bilirkişinin ’ayıplı mal’ kararı üzerine kazağa ödenen 26 lira 99 kuruşun yasal faiziyle geri ödenmesine, Çobanoğlu’nun istediği 10 bin liralık manevi tazminatın ise reddine karar verdi.

Teslime TOSUN/ANTALYA (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;