Pilotlar istedi, minare kısalıyor

Van'ın Buzhane Mahallesi'ndeki Ferit Melen Havaalanı yakınında bulunan caminin minaresi, iniş-kalkış yapan uçak ve helikopterler için tehlike oluşturunca kısaltılmasına karar verildi

30 Aralık 2009, Çarşamba 10:58
A A

Van'da müteahhit tarafından 3 yıl önce yaptırılan Buzhane Camii’nin minaresi sorun oldu. 45 metre ve çift şerefeli yaptırılan minare, zamanla Van Ferit Melen Havaalanı'na iniş- kalkış yapan uçak ve helikopterler için tehlike oluşturdu.

Pilotların sorunu yetkililere bildirmesi üzerine Van Jandarma Filo Komutanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri Van Müftülüğü'ne başvurarak minarenin yıkılmasını istedi. Bunun üzerine de müftülük aldığı kararla 45 metrelik minareyi 25 metreye indirmeye başladı.

Sabah minarenin bir bölümünü balyozlarla yıkmaya başlayan işçileri görenler tepki göstererek, minarenin neden yıkıldığını anlamaya çalıştı. Daha sonra işçilerden sorunu öğrenen cemaat, bu kez de cami ve minarelerine zarar verildiğini savunarak tepki gösterdi.

Yıkım kararının acil olarak uygulanması gerektiğini belirten Van Müftüsü Nimettulah Arvas, minarenin izinsiz ve projeye uygun yapılmadığını, tehlikelerin de göz önünde tutulmadığını söyledi.

Murat ÇAĞLAR/VAN (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;