Pilottan kuleye: Bir martıya çarptık

Pilottan kuleye: Bir martıya çarptık

10 Mart 2015, Salı 14:28
A A

?Türk Hava Yolları’nın (THY) Kuveyt-İstanbul seferini yapan Airbus 321 tipi uçağının iniş yapacağı sırada martıya çarpması telsiz konuşmalarına yansıdı. Pilot, kuleyi, "Pistin ilk 500 metresinde bir martıya çarptık, ölüsü hala pistte olabilir" diye uyardı. 
Türk Hava Yolları’nın TK771 sefer sayılı Kuveyt-İstanbul uçağı, Ataköy-Florya yönündeki piste teker koyduktan sonra bir martıya çarptı. Airbus 321 tipi uçağın pilotu, Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne kuş çarpmayla ilgili bilgilendirmesi ses kayıtlarına da an be an yansıdı. Pilotun bilgi vermesi üzerine uçakların inişinde tehlike yaratmaması için pistte bulunan kuş ölüsü hemen temizlendi. Kuşun çarptığı THY uçağı ise inişte kontrolden geçirildi. Özellikle martılar uçaklar için tehlike yaratırken yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisi 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. 
Pilot ile kule arasındaki konuşma ise şöyle: 
Pilot:"Pistin ilk 500 metresinde bir martıya çarptık, ölüsü hala pistte olabilir bilgi için söylüyorum" 
Bunun üzerine kontrolör iniş yapan başka bir uçağın pilotuna, pistte kuş ölüsü görüp görmediğini sordu. Kontrolörün pilota 
"Herhangi bir kuş ölüsü görebildiniz mi?" sorusuna pilot "Mutabıkız centerlanın 1. 5 metre sağında, yaklaşma istikametine göre" diye cevap verdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;