Piraye Antika: Küresel krizin etkileri sürecek

Piraye Antika: Küresel krizin etkileri sürecek

04 Aralık 2009, Cuma 11:19
A A

HSBC Bank Üst Yöneticisi Piraye Antika,"feci bir deprem" olarak nitelediği küresel ekonomik krizin etkilerinin bir süre daha devam edeceğini belirterek, "Kriz, dengeleri alt üst etti. Dünyanın ekonomik gücünde, batıdan doğuya doğru bir kayma gözleniyor" dedi.

Kayseri’de, "TTNET-İşyerim" ana sponsorluğunda ve Capital-Ekonomist dergilerinin işbirliğinde "Global KOBİ Platformu" düzenlendi.
Platformda konuşan HSBC Bank Üst Düzey Yöneticisi Piraye Antika, genelde krizlerin başka nedenlerle ve başka sektörlerde çıktığını, ancak son yaşanan ve bütün dünyayı etkileyen küresel krizin, Temmuz 2007’de finans sektöründe başladığını kaydetti.

Antika, "feci bir deprem" olarak nitelendirdiği küresel ekonomik krizin, dünyanın finans sektöründeki pek çok bankasını çökerttiğini, ancak
krizden en az etkilenen bankanın ise HSBC olduğunu vurguladı.

ABD’nin, dünyanın en çok tüketici ekonomisine sahip olduğunu dile getiren Antika, "Bu nedenle, ABD’deki bir sarsıntı bütün dünya ekonomisini etkiliyor. Bu kriz sürecinde pek çok kırılmalar yaşandı, ancak bunların büyük bir kısmı halının altına süpürüldü. Gizlenemeyen kayıplar kamuoyuna açıklandı" diye konuştu. Antika, kriz döneminde ABD Merkez Bankası dahil bütün ülkelerin merkez bankalarının para bastığını ve faizleri düşürdüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bütün sistemler, devlet desteğine muhtaç hale geldi. Ekonomik döngüde bazı kırılma noktaları oluştu ve ülkeler bu kırılmaları onarabildikleri oranda krizden etkilendiler. 1929 buhranıyla karşılaştırıldığında, 2007’de başlayıp devam eden krizin bir süre daha süreceğini söyleyebiliriz. 1929’daki kriz, ABD ve Avrupa’daki bazı ülkeleri etkilemişti. Ancak şimdiki kriz bütün dünyayı etkiledi."

Krizin, dünya ekonomisinde yeni bir yapılanmaya gitmeyi zorunlu hale getirdiğini anlatan Antika, "Bankacılık sektöründe yeni bir yapılanma kaçılışmaz hale geldi. Serbest piyasa ekonomisinden kurallı piyasa ekonomisine dönüş oldu. Devletçi anlayışa bir yöneliş var. Dünyanın ekonomik gücünde, batıdan doğuya doğru bir kayma gözleniyor" dedi.

Antika, krizin Türkiye’yi de etkilediğini ifade ederek, "Türkiye krizi doğru yönetti. Elbette kapanan şirketler oldu, işçi çıkarmalar yaşandı, ama
gerçekten dünya ekonomisi büyük bir deprem yaşadı. Bu depremde bu tür kayıplar olacaktır" diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;