Piyasalardan seçime ilk tepki

Türk Lirası, 2011 Genel Seçimlerinde sonuçların piyasa beklentilerine paralel olarak çıkmasıyla, dolar ve euro karşısında güne güçlü başladı. Dolar/TL 1.56, euro/TL ise 2.24 seviyesinde bulunuyor. Dolar ve euro cuma kapanışta sırasıyla 1.5770 TL ve 2.2650 TL seviyesindeydi

13 Haziran 2011, Pazartesi 10:14
A A

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ise güne yaklaşık yüzde 0.60 primle 64 bin puanın üstünde başladı. Arkasından gelen satışlarla kısa sürede kazançlarını geri vererek eksiyle geçen endeks, sonrasında ise yeniden toparlandı. Endeks saat 10.05 itibariyle yüzde 0.46 yükselişle 63 bin 990 puan seviyelerinde bulunuyor.

Piyasa analistleri İMKB'nin beklendiği kadar çok yükselmemesinin özellikle yurtdışındaki olumsuz havadan kaynaklandığını belirtiyor.

Yurtdışındaki piyasalarda gerilemenin arkasında ise küresel ekonominin yavaşladığı endişeleri ağır basıyor. ABD borsalarının haftalık bazda arka arkaya altıncı haftayı da ekside kapatmasının ardından Asya endeksleri haftaya düşüşle başladı. Endeksler, genelde yüzde 1 civarı değer kaybetmiş bulunuyor.

EKONOMİSTLERİN SEÇİM SONUCU DEĞERLENDİRMELERİ:

 Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu:

Piyasaların beklentisi referandum sürecine daha zor gidecek bir meclis aritmetiği olacağı yönündeydi. Ak Parti, bu sandalye sayısıyla referandum sürecini zorlayabilir. Bu piyasa açısından biraz endişe yaratacaktır. Piyasanın istediği en iyi sonuç bu değildi. Bu aritmetik, ekonominin, birinci gündem maddesi olması için gerekli ortamı tam anlamıyla sunmuyor.

Ancak, Ak Parti'nin oy oranının artmasına rağmen, sandalye sayısının düşük kalması yurt dışı piyasalar tarafından o kadar olumsuz karşılanmayabilir. Burada enerjinin bir kısmı ekonomiden, siyasete kayabilir. Ak Parti'nin iktidarını sürdüreceği sonucu zaten fiyatlanmıştı. O nedenle piyasalarda ilk etapta aşırı bir tepki beklemiyorum. İlk tepkinin olumsuz olacağını düşünmüyorum. Piyaslar bundan sonra iktidarın atacağı adımlara bakacaktır.

YURTDIŞI VE ATILACAK YENİ ADIMLAR ÖNEMLİ

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
 
"Genel olarak piyasa beklentisine uyumlu bir sonuç. Pozitif algılanacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde piyasaların beklentisi cari açık tarafında önemli adımlar atılacağı yönünde. Hükümetin bu adımları atma gücü olacak. Piyasalarda ise seçimlerde görülen olumlu hareketin bir miktar daha devam edeceğini tahmin ediyoruz.
 
"Piyasaların ilk tepkisi olumlu olacaktır. Ancak yurtdışı piyasaların seyri de bu dönemde çok önemli. Piyasadaki olumlu hareketin kalıcı olup olmayacağı piyasaların hareketine ve içeride alınan sıkılaştırmaya yönelik adımların devam edip etmeyeceğine bağlı olacak".

İLK TEPKİ OLUMLU OLUR ANCAK UZUN SOLUKLU OLMAZ

Oyak Yatırım Araştırma Bölümü Müdür Yardımcısı Alper Erginol:
 
"Ak Parti'nin oy oranındaki artış dikkat çekici. Şimdi ekonomik tarafta neler olacağına bakmamız gerekiyor. Sonuçlar, ekonomik anlamda milletimizin Ak Parti'nin mevcut politikasına onay verdiğini gösteriyor. Genel olarak ekonomi tarafında seçim öncesindeki atılan adımlarda değişiklik olmadığı takdirde yani bir anlamda siyaset, ekonominin önüne geçmezse genel olarak bir olumlu hava göreceğiz.

Seçim sonuçlarının gelmesiyle beklenti de gerçekleşmiş oldu. Yurtdışında kötü bir hava var, bu kötü hava izin verdiği sürece yurtiçi piyasalar olumlu hareket edecektir. Ancak piyasalardaki bu hareketin çok uzun soluklu olacağını düşünmüyoruz.

Döviz tarafında ise TL'nin değer kazandığını görmüştük. Seçim sonuçlarıyla Türk lirasını değerini korumaya devam edeceğini düşünüyoruz".

ÇOK BÜYÜK HAREKETLER OLMAZ

Osmanlı Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Murat Salar:

Seçimden çıkan sonuç, Ak Parti'nin ekonomik politikalarının onaylanması anlamına geliyor.
 
Sonuçlar piyasaların beklentileri dahilinde gerçekleşti. Herhangi bir sürpriz yok. Piyasa 367'nin üstünü veya 276'nın altını olumsuz fiyatlayabilirdi ama şimdi o risk ortadan kalktı.

Mevcut durumda piyasada çok büyük hareketler olacağını zannetmiyorum. Biraz dengeli bir seyir olabilir. Piyasalar önümüzeki dönemde Anayasa değişikliği ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyecektir.

PİYASA İÇİN OLUMLU
 
Tim Ash, Royal Bank of Scotland Gelişmekte olan ülkelerden sorumlu analist:

Piyasaya göre, alınan sonuç oldukça olumlu. Ak Parti, istikrarlı ve piyasa yanlısı yeni bir hükümet daha kurmayı garantileyecek.  Ak Parti’nin oyların üçte iki çoğunluğunu almayı başaramadı. Bu da partinin aşırı merkezleşme gücüne yönelik endişe yaratabilir.

Ak Parti, İslamcı yanına rağmen, özellikle Erdoğan’ın liderliğinde, parti Türk politika tarihinin merkezi partilerinden biri haline geldi. Bu da Ak Parti’nin oyların yüzde 50’ye yakını alarak yansıttı. Ancak şimdi piyasa iki önemli konuya odaklanmaya devam edecek. Bunlardan biri, gerçekleştirilmesi beklenen yapısal reformlarken, diğeri de makro ekonomik yönetim olacak.

LİRA GÜÇLENECEK

Simon Quijano-Evans, ING Bank, Gelişmekte olan ülkelerden sorumlu analist

Seçim sonuçları, Türk seçmenlerden belli başlı mesajlar veriyor. İlk olarak, genç nüfus, ekonomik büyüme yolunda devam etmek istediklerine yönelik net bir mesaj verdi. Ancak Ak Parti’nin mali reformları devam ettirme gibi önemli bir görevi var. Seçim sonuçları aynı zamanda, Avrupa Birliği’ne üyelik yolundaki müzakerelere yönelik bir şeyler yapılması gerektiğine yönelik net bir mesaj da veriyor.         
 
Bizim görüşümüze göre, piyasalar seçim sonuçlarından oldukça memnun olacak. Türk lirasının yükselmenin yaşanmasını bekliyoruz. Türk hisselerinin, aynı sepette yer alan diğer hisselere göre daha başarılı performans göstermesini bekliyoruz.     

Hürriyet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;