PKK: Gülen cemaati ile iyi geçinin

Murat Karayılan, örgüte yakın olan gençlik hareketlerinin Gülen cemaatine karşı tutumlara girmemesini istedi

Pazartesi, 27 Aralık 2010 - 08:19

PKK: Gülen cemaati ile iyi geçinin

İmralı Cezaevi hükümlüsü Abdullah Öcalan’dan sonra KCK’nın Sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan da, örgüte yakın çevrelerin Gülen cemaatiyle iyi geçinmesi için talimat verdi.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde Karayılan’ın Gülen cemaatiyle ilgili özel açıklaması yayınlandı.

Karayılan, “Her ne kadar karşı taraftan olumlayan, doyurucu bir cevap olmasa da sanırım kendi içindeki bazı irtibat sorunlarından da kaynaklı olabilecek şeyler de yaşandı. Ama genel olarak bizim mesajımız iletilmiştir” dedi.

Kürt sorununun sadece solcuların, sağcıların veya siyasal İslam’ı esas alan kesimlerin sorunu olmadığını ifade eden PKK’lı Karayılan, sorunun bir bütün olarak Türkiye’nin sorunu olduğunu, Gülen cemaati çevresinin de sorunun çözümünde önemli katkıları olabileceğini savundu.

PKK’ya yakın gençlik hareketlerinin ve diğer çevrelerin Öcalan’ın verdiği mesajlar çerçevesinde meseleye yaklaşmasını isteyen Karayılan, “Kürt gençlerinin ve değişik grupların zaman zaman bu tür çevrelere dönük yaklaşımlarının zorlayıcı olmaması gerektiğini, en azından karşı tarafa bu konuda şans vermek gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Habertürk