'PKK taşeronsa gereğini yap'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın "PKK taşeron örgüt" açıklamasına "Gereğini yap" diye yanıtladı

21 Haziran 2010, Pazartesi 13:03
A A

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu sabah Gaziantep’teki sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşip, yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, partisinin sivil toplum örgütlerine kendilerini yeterince anlatamama gibi bir zaafı olduğunu belirtti.

"BAŞBAKAN GEREĞİNİ YAPMALI"

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Gül’ün siyasi parti liderlerine yaptığı görüşme çağrısını değerlendirirken, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda daveti oldu. Saati denk getirmeye çalışıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı sanırım zirve sonrası parti liderlerine bilgi vermek istiyor. İstanbul’da bir daveti var. Tabii saatler denk gelirse katılacağım. Zirve sanıyorum kamuoyunda oluşan infialin baskısı sonucu gerçekleşen bir zirve.

Zirvelerden sonuç çıkması için sağlıklı bir ön çalışmanın yapılması, yetkililere sunulması gerekiyor. Tabii böyle bir çalışma var mı, yok mu bilemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşürken bu düşüncelerimizi de kendilerine arz ederiz” dedi.

Erdoğan’ın PKK’nın taşeron bir örgüt olduğuyla ve yeterince istihbarat gelmediğiyle ilgili soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi: “O konuda açıklama yapacak olan ülkeyi yönetenlerdir. Sayın Başbakan bu konuda açıklama yapmak durumundadır.

Heron uçaklarının bu konuda yetersiz olduğu söylendi. O konuda yeteri kadar bilgi alınamadığı söylendi. İstihbarat zaafiyeti olduğu ifade edildi. Ayrıntıları bilemiyorum.

Sayın Başbakan terör örgütünün taşeron bir örgüt olduğunu söylüyor. Aslında bu çok ciddi bir iddia. İddianın özelliği, Sayın Başbakan tarafından dile getirilmiş olması.

Terör örgütüne destek verenler kimlerdir? Eğer bu kamuoyuna bir şekliyle duyurulursa, kamuoyu da bu konuda bilgi sahibi olur ve o ülkelere karşı belki daha mesafeli, daha tutarlı bir politikanın oluşması sağlanabilir.”

Ahmet KAYA-Hasan KIRMIZITAŞ-Zeki GÜNAY/GAZİANTEP-ADIYAMAN (DHA)

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;