PKK'dan 'Altın Hilal' yapılanması

'Uyuşturucu gelirileri' düşen PKK, 1 milyon dolara yeni bir uyuşturucu yapılanması oluşturdu

PKK'dan 'Altın Hilal' yapılanması

BM Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Bürosu (UNODC), Avrupa Birliği Polis Teşkilatı’nın (EUROPOL) raporlarının ardından ABD Hazine Bakanlığının terör örgütü PKK’nın lider kadrosunda yer alan Murat Karayılan, Ali Rıza Altun ve Zübeyir Aydar’ı "Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı" ilan etmesi üzerine PKK’nın uyuşturucuyla ilgili yeni bir yapılanmaya gittiği öne sürüldü. Terör örgütünden bağımsız oluşturulan yeni yapılanmaya "Altın Hilal" adı verildiği saptandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, uyuşturucu ticaretindeki aktif rolü nedeniyle ABD ve Avrupa ülkelerince "en tehlikeli mafya örgütlenmesi" olarak nitelendirilen ve yakın takibe alınan terör örgütü PKK, uyuşturucu gelirlerinde yaşadığı krizi aşmak için yeni bir yapılanmayı hayata geçirdiği tespit edildi.

GELİRDE DÜŞÜŞ YAŞAMIŞLAR!

ABD Hazine Bakanlığının kararının ardından, terör örgütünün üst düzey sorumlularının Irak’ın kuzeyinde yer alan Hakhurk kampında bir toplantı gerçekleştirdiği belirlendi. Toplantıda ABD’nin terör örgütüne yönelik uyuşturucu kararları ile Murat Karayılan, Zübeyir Aydar ve Ali Rıza Altun’un uyuşturucu kaçakçısı olarak mal varlıklarının dondurulmasıyla ilgili kararın ele alındığı bildirildi.

ABD’nin bu girişimi sonrasında, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de örgütün uyuşturucu ticaretine yönelik etkili operasyonların aralıksız sürdürüldüğüne dikkat çekilen toplantıda konuşan Murat Karayılan’ın, "son dönemde uyuşturucu faaliyetleri nedeniyle örgütün uluslararası kamuoyunda güç durumda kaldığını, uyuşturucu gelirlerinde büyük düşüş yaşandığını, bu alandaki örgütlenmenin birçok ülkede deşifre olduğunu, örgüt sorumlularının uyuşturucu gerekçesiyle gözaltına alınmaya başladıklarını belirterek bu nedenlerle süratle yeni bir organizasyonun oluşturulması gerektiğini" vurguladığı kaydedildi.

MALİ SORUMLU CEMİL BAYIK OLACAK 

Toplantıda, uyuşturucu faaliyetlerinde yaşanan olumsuzlukların giderilebilmesi amacıyla, Irak’ta Murat Karayılan’a, Suriye’de Fehman Hüseyin’e, İran’da Vedat Yoldaş’a, Türkiye’de Rıza Altun’a, Avrupa ülkelerinde ise Zübeyir Aydar’a bağlı olarak faaliyet gösterecek "Altın Hilal" adlı yeni bir yapılanmanın oluşturulduğu ortaya çıkarıldı.

"Altın Hilal’ adlı örgütlenmesi için yaklaşık 1 milyon dolar para ayrıldığı, mali sorumluluğuna ise terör örgütünün etkin isimlerinden "Cuma" kod adlı Cemil Bayık’ın yürüteceği belirlendi. Uyuşturucu konusundaki faaliyetlerde "Altın Hilal" adının kullanılacağı, bu oluşumun PKK’dan bağımsız bir örgütmüş gibi faaliyet gösterileceği, oluşumun gerçek yöneticilerinin gizlenerek, deşifre olunması durumunda farklı isimlerin kamuoyuna duyurularak örgütün perdeleneceği bildirildi.

Uyuşturucu ticareti ile ilgili PKK’ya ve örgüt üst düzey sorumlularına yönelik suçlamaları kabul etmeyen örgütün elebaşı Murat Karayılan, ABD Hazine Bakanlığının kararının ardından, "Bu konuda tek bir delil getirilmesi halinde PKK’nın bütün arşivlerini ve gelir kaynaklarını kamuoyuna açacaklarını" söylemişti.

"ALTIN HİLAL" NEYİ İFADE EDİYOR?

BM Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Bürosu (UNODC) tarafından yayımlanan muhtelif raporlarda, dünyadaki uyuşturucunun başlıca üretim bölgeleri olarak "Altın Hilal" olarak tanımlanan Afganistan, Pakistan ve İran ile "Altın Üçgen" olarak adlandırılan Laos, Tayland ve Birmanya gösteriliyor. Raporlarda, İran’daki uyuşturucu tacirleri ile yakın işbirliği içinde olan PKK’nın, uyuşturucuyu "Altın Hilal" üzerinden Suriye, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Sırbistan, İtalya yoluyla Batı Avrupa ülkelerine ulaştırdığına yer veriliyor.

AB Polis Teşkilatının (EUROPOL) "AB Terörizm Durum ve Eğilimler 2008" başlıklı raporunda ise PKK’nın "uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, sahtecilik, haraç alma gibi organize suç faaliyetlerinden elde ettiği milyonlarca avroyu silah alımı ve terör eylemlerinin finansmanı için kullandığı" ifade edilerek, PKK’nın Avrupa ülkeleri için "en tehlikeli mafya örgütlenmesi" olduğuna dikkat çekilmişti.

AA