'PKK'lı hacker'a 6 yıl hapis

MİT ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere devlete ait gizli bilgiler bulanan PKK'lı hacker Ramazan Çakıl, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

02 Aralık 2009, Çarşamba 14:56
A A

Diyarbakır'da geçen yıl 9 Kasım'da polisin Sur İlçesi'nde çalıntı mal satanlara yönelik operasyonda, şüphe üzerine gözaltına aldığı ve diz üstü bilgisayarı ile evinde yapılan aramada Genelkurmay, MİT ve Emniyet'e ait özel bilgilerin ele geçirilen PKK'lı Ramazan Çakır karar duruşmasına çıktı.

Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada PKK'lı hacker Ramazan Çakıl ile avukatı hazır bulundu. Bir önceki duruşmada sanığın, 'örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 10 yıla kadar cezalandırılmasını isteyen savcı, mütalaasını tekrarladı. Son savunması alınan sanık Ramazan Çakıl, tahliyesini talep etti. Sanık avukatı ise, müvekilinin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmasını talep etti.

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANDI

Duruşmaya kısa bir ara veren Mahkeme heyeti oy birliğiyle önce, sanık Çakıl'ı, 'Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından mahkeme 'etkin pişmanlık' hükümlerinden yararlandırdığı sanığın cezasını, 8 yıla indirdi.

Sanığın duruşmadaki iyi hali göz önünde gözeten mahkeme, Çakıl'a 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, ayrıca sanığın evinde ele geçirilen ve içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT ve polise ait gizli bilgilerin bulunduğu 924 CD ve 57 DVD ile çok sayıda hard diskin dava dosyasında delil olarak saklanmasını da kararlaştırdı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;