PKK'lı heykeli yıkıldı: 1 ölü

Diyarbakır Lice'de dikilen PKK'lı Mahsum Korkmaz heykelinin kaldırılması sırasında olaylar çıktı. 1 ölü, 2 yaralı

19 Ağustos 2014, Salı 08:46
A A

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yolaçtı köyünde PKK mezarlığına dikilen Mahsum Korkmaz heykelinin kaldırılması için mahkemenin verdiği kararı uygulamak için güvenlik güçleri bu sabah harekete geçti. Heykeli kaldırmak isteyen güvenlik güçlerine toplanan kalabalık engel olmak isteyince olaylar çıktı ancak askerler heykeli kaldırdı. Çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.İÇİŞLERİ AÇIKLAMA YAPTI


İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Yolçatı kırsalında tespit edilen heykelin durumuna ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, "Yolçatı kırsalında yapıldığı tespit edilen heykel 19 Ağustos 2014 günü sabah saatlerinde jandarma ekiplerimizce kaldırılmıştır" ifadesine yer verildi.
 TSK: SALDIRIYA ANINDA KARŞILIK VERİLDİ


TSK’dan yapılan açıklamada ise, "Roketatar, piyade tüfeği ve el yapımı patlayıcı maddelerle Lice’ye intikal eden birliklere silahlı saldırıda bulunulmuş, yapılan silahlı saldırıya unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir" denildi.
 

 Diyarbakır’ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü’nün kırsal kesiminde geçen yıl çatışmalarda ölen PKK’lılar için mezarlık kuruldu. Mezarlığa PKK’nın 15 Ağustos 1984 tarihindeki Hakkari’nin Şemdinli ve Siirt’in Eruh ilçelerine ilk saldırılarını gerçekleştirmesinin yıldönümünde, bu baskınları gerçekleştirenler arasında bulunan PKK’lı Mahsum Korkmaz’ın heykeli dikildi.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı heykelin dikilmesinin ardından ’terör örgütü propagandası yapıldığı’ gerekçesiyle kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Lice Sulh Ceza Mahkemesi’nden heykele ’suç eşyası’ olduğu gerekçesiyle el konulması kararı talep edildi. Talep üzerine Lice Sulh Ceza Mahkemesi, heykele el konulması kararı verdi.

SİLAHLA ATEŞ AÇILDI

Mahkemenin el koyma kararının ardından güvenlik güçleri bu sabah saat 06.00 sıralarında heykeli kaldırmak için bölgeye operasyon düzenledi. Mezarlık ve heykelin bulunduğu bölgede toplanan kalabalık ise heykele el konulmasını önlemek güvenlik güçlerine engel olmak istedi.

Gruptaki bazı kişilerin de güvenlik güçlerine silahla ateş açması üzerine büyüyen olayda 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.


Zırhlı araçların lastiklerinin bile parçalandığı görüldü.

Çıkan olaylarda ağır yaralanan Mehdi Taşkın (24), tedavi altına alındığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, doktorlarla yaptıkları görüşmede başından kurşunla yaralanan Mehdi Taşkın'ın ölüm haberini aldıklarını belirterek, "Olayda iki kişi de yaralanmış. Vücuduna 4 kurşun isabet ettiğini öğrendiğimiz 1 yaralı şu anda hastanede ameliyatta bulunuyor. Diğer yaralının da tedavisi sürüyor" dedi.

HEYKEL 4 GÜN SONRA KALDIRILDI

Askerler, kalabalığın direnmesine rağmen heykeli dikildikten 4 gün sonra kaldırdı.

Operasyona katılan jandarma ekiplerinin Lice'ye dönüşü sırasında ilçe girişindeki yol güzergahında bekleyen ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup, askeri araçlara taş attı.

Diyarbakır Valiliği'nin konuyla ilgili önümüzdeki saatlerde açıklama yapacağı belirtildi.

DİYARBAKIR-BİNGÖL YOLU KAPALI

Bu arada Diyarbakır Valiliği'nin aldığı kararla Diyarbakır-Bingöl karayolu ulaşıma kapandı. Diyarbakır yönünden Lice'ye gitmek isteyen araçların geçişine izin verilmezken, karayolu üzerinde kontrol noktaları kuruldu.

 Felat BOZARSLAN- Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;