PKK'ya 'dur' emri

Kuzey Irak'tan gelen 34 PKK'lının karşılanması sırasında yaşanan görüntüler rahatsızlık yaratması hükümeti harekete geçirdi.

25 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

KAYITSIZ KALAMADILAR
İmralı’da yatan bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın önerisiyle ‘Demokratik Açılım’a destek olmak amacıyla teslim olmayı kabul eden PKK’lı üç gruptan ikisi, Kuzey Irak’tan geçen hafta gelmişti.

Bu 34 kişilik 2 grubun Türkiye’ye gelişleri sırasında yapılan karşılama törenleri halkın büyük tepkisini çekmişti. Hükümet bu tepkilere kayıtsız kalamadı.

'EYVALLAH DİYEMEYİZ’
Başbakan Erdoğan dün Pakistan’a giderken uçakta “PKK’lıların karşılanma törenleri halkta ciddi bir rahatsızlık yarattı. Biz buna eyvallah diyemeyiz. Bir güven bunalımı doğdu.

Bu yüzden de Avrupa’daki PKK’lıların gelişi ertelendi. Biz bunu milli birlik projesi olarak başlattık. Bir şeyi yaparken diğer tarafı yıkamayız” diye konuştu.

BAKANLIK KONUŞTU
PKK’lıların gelişinin ertelenmesi süreci İçişleri Bakanlığı’nın karşılama törenlerinden duyduğu rahatsızlığı DTP’ye iletmesiyle başladı. DTP, Avrupa’dan gelecek PKK’lılar için de İstanbul’da şölen düzenlemeyi planlıyordu.

DTP’liler gelişin ertelenmesini tartıştı. Buna karşı çıkan Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ikna edildi.

ELÇİLİKLERE TALİMAT
Avrupa’dan gelmesi planlanan 15 kişilik PKK’lı grubun lideri Zübeyir Aydar’a da durum anlatıldı. Zübeyir Aydar ertelemeyi kabul etti.

Bu arada hükümet Avrupa’daki Türk elçiliklerine PKK’lılara seyahat belgesi verilmemesi yönünde talimat gönderdi. PKK’lılar başvuru yaptı ama elçilikler bu başvuruları sümen altı edip sonuçlandırmadı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;