Plastik kapakla ana sınıfı kuracaklar

Türkiye Yardımseverler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, "Plastik Kapakları Toplayalım, Çocuklarımızı Ana Sınıflarına Kavuşturalım" sloganıyla kampanya başlattı

14 Ekim 2010, Perşembe 12:50
A A

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Bursa Şubesi Başkan Leyla Olgaç, dernek olarak ihtiyaç sahiplerine yardım edinmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu amaçla üniversite öğrencilerine her yıl burs verdiklerini, fakir ailelere para yardımında bulunduklarını ve ihtiyaç sahibi çocukların kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Olgaç, bu sene de böyle bir kampanya düzenleyerek, eğitim alanında kullanmak üzere yeni bir gelir kapısı oluşturmayı düşündüklerini bildirdi.

Olgaç, kampanyanın sloganının "Plastik Kapakları Toplayalım, Çocuklarımızı Ana Sınıflarına Kavuşturalım" olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
"Küçük yaşlarda alınan eğitim ve öğretim büyük önem taşıyor. Bizler de bu amaçla böyle bir kampanya başlattık. Önemsiz görülen, çöpe atılan plastik kapakları paraya dönüştüreceğiz. Öncelikle okullara ana sınıfları kuracağız. Ana sınıfı bulunan okullarda da eksiklikleri tamamlayacağız. Kampanya sayesinde hem plastik kapakların çevre kirliliğinin bir parçası olmasını önlüyoruz hem de eğitime katkıda bulunuyoruz."

Kampanyaya özellikle ev kadınlarının ilgi gösterdiğini belirten Olgaç, etkinlikten haberdar olan hemen herkesin en geç 1 hafta içinde büyük bir poşet dolusu plastik kapakla kapılarını çaldığını anlattı.

-KAMPANYA OKULLARA DA TAŞINACAK-

Leyla Olgaç, plastik kapak toplama kampanyasının okullarda da başlatılması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile görüşeceklerini belirterek, "Okullarda bu kampanyayı başlatabilirsek çok daha fazla sayıda insana ulaşmış oluruz. Çocuklar, plastik su veya gazlı içecek şişelerinin kapaklarını toplanarak, kendilerinin ya da başka çocukların eğitimine katkıda bulunabilir. Bu konuda öğretmenlerimizin de desteklerini bekliyoruz" diye konuştu.
Lokanta, kafe, restoran gibi su ve gazlı içecek tüketiminin yoğun olduğu mekanların sahipleriyle de kampanyayla ilgili olarak görüşeceklerini dile getiren Olgaç, bu tür yerlerden de destek almaları durumunda amaçlarına daha hızlı ulaşabileceklerini kaydetti.

Olgaç, 1 yıl boyunca sürecek kampanyaya vatandaşların büyük duyarlılık göstereceğinden emin olduklarına değinerek, dernekle temasa geçilmesi halinde, vatandaşlarca toplanan kapakların ev ya da iş yerlerinden teslim alınabileceğini sözlerine ekledi.

Duygu Can / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;