Plato Film Okulu üniversiteli oldu

Plato Film Okulu üniversiteli oldu

03 Ocak 2010, Pazar 05:00
A A

Ünlü yönetmen Sinan Çetin 1986 yılında Plato Film’i kurmuş ve pek çok başarılı yapıma imza atmıştı. Sinan Çetin’in 2004 yılında gençlere eğitim vermek için sinema, televizyon, reklamcılık alanında kurduğu Plato Film Okulu sektöre birçok yeni yetenek kazandırmıştı. Şimdi bu okul YÖK’e bağlı Plato Meslek Yüksek Okulu olarak diplomalı gençler yetiştirmeye devam edecek. İki yıl sürecek bu eğitimi Kurslar Müdürü Mehmet Selçuk Bilge’den dinledik.
Plato Film Okulu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulken, YÖK’e bağlı bir yüksek okul oldu. Yeni adıyla Plato Meslek Yüksek Okulu’nda hem ÖSS’yle girilen bölümler, hem de kendini geliştirmek, film sektörüne girmek isteyen herkes için pek çok kurs var. ÖSS ile girilen bölümler arasında fotoğrafçılık ve kameramanlık, halkla ilişkiler ve tanıtım, basım ve yayın teknolojileri, radyo ve televizyon programcılığı bölümleri yer alıyor.
Öğrencilere kurumsal bilgilerin yanı sıra, teknik ve pratik beceriler de kazandırılıyor. Plato Meslek Yüksek Okulu’nda iki yıllık eğitim alan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı ile İletişim ve Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin ilgili bölümlerine geçiş yapabiliyor ve sinema, reklam, televizyon sektöründe çalışabiliyor. Fotoğrafçılık ve kameramanlık programında fotoğraf ve kamera tekniği alanlarında en yeni teknolojilerle çalışılıyor. Basım ve yayın teknolojilerinde çalışan öğrenciler ise Haber Plato adlı internet sitesinde öğrendiklerini uygulayabiliyor.

Film setinde staj

Ayrıca Plato Film yapımlarında staj yapmaya hak kazanıyor. Kurslar arasında temel sinema atölyesi, Ayla Algan’la sinema dizi reklam oyunculuk atölyesi, senaryo atölyesi, dublaj atölyesi bulunuyor. Kurslarda Sinan Çetin, Kubilay Tuncer, Oğuzhan Tercan ve Plato Meslek Yüksek Okulu’nun tecrübeli eğitmenleri ders veriyor. Üç ay süren Plato Meslek Yüksek Okulu’nun kurslarının en büyük farkı derslerin uygulamalı olarak öğretilmesi. Ayla Algan’la hafta sonu verilen sinema, dizi, reklam oyunculuk dersleri, hafta içi her gün daha uzun süreli olarak Ruşen Çalışkur tarafından veriliyor. Kurslara 17 yaş üstündeki herkes katılabiliyor.

Çocuklar için oyun atölyesi

Ayrıca 7-12 yaş grubu öğrenciler için de oyuncu Ececan Gümeci’nin hazırladığı ‘Çocuk Oyun Atölyesi’ var. Mehmet Selçuk Bilge bu bölümle ilgili şu bilgileri verdi: Bu atölyede 7-12 yaş arası olanlara ‘iyi insan nasıl olunur, iyi iletişim nasıl kurulur, nasıl sosyalleşilir’i öğretmeye çalışıyoruz. Bu kurs cumartesi günleri 12.30-15.30 saatleri arasında ve 4 ay sürüyor. Kursları bir oyunla kapatıyoruz.
Bu arada okuldaki temel sinema kurslarına Sinan Çetin de giriyor, tecrübelerini anlatıyor ve öğrencilerin sorularını yanıtlıyor. Hafta sonları oyunculuk öğrencileri de Sinan Çetin’le karşılaşma imkanı buluyor. Tamer Karadağlı, Mustafa Altıoklar, Hülya Avşar gibi ünlüler Sinan Çetin’in yakın arkadaşları olduğu için onlar da okula gelip seminerler veriyor. Ayrıca Plato Meslek Yüksek Okulu’nda herkese yetecek kadar kamera, bilgisayar bulunuyor yani rahat rahat pratik yapma imkanı var.
2010’da Plato Meslek Yüksek Okulu’nun herkese açık olan atölye çalışmalarından bazıları:
Senaryo Atölyesi, 6 Ocak-24 Şubat tarihleri arasında her çarşamba 18.30- 21.30’da, Ayla Algan’la Sinema Dizi Reklam Oyunculuk Atölyesi 9 Ocak-28 Mart arasında her cumartesi-pazar 12.00- 18.00’de, Dublaj Atölyesi 12 Ocak-18 Şubat arasında her salı ve perşembe 18.30-21.30, Temel Sinema Atölyesi 18 Ocak-12 Mart hafta içi her gün 18.30-21.30 arasında yapılıyor.
(Pürtelaş Hasan Mah. Meclis-i Mebusan Yokuşu. No. 15 Cihangir Beyoğlu Tel: 0 212 444 76 96)

Haber: Merve Özaytekin
mozaytekin@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;