Polat devri kapandı

Galatasaray Kulübü'nde merakla beklenen Mali Genel Kurul'da yönetim idari açıdan ibra edilmedi. Bu nedenle 30 gün içinde seçime gidilmesi gerekiyor. Mevcut yönetimden kimse aday olamayacak.

27 Mart 2011, Pazar 18:17
A A

Galatasaray Kulübü'nde merakla beklenen Mali Genel Kurul, saat 10.00 itibariyle başladı. G.Saray yönetimi mali açıdan ibra edilirken idari açıdan ibra edilmedi. Sarı-kırmızılı kulübün yeni tüzüğüne göre yönetim idari açıdan ibra edilmediği zaman 30 gün içerisinde seçime gidilmesi gerekiyor. Mevcut yönetimden kimse aday olamayacak.

İSTİFA SESLERİ YÜKSELDİ

Bunun öncesinde, Genel Kurul'da konuşma yapan ve ardından kendisine yönelik eleştirilere cevap veren Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat "Bir hafta on gün içinde yönetimle birlikte seçim kararını görüşüp bildireceğiz." dedi. Polat'ın konuşmasının ardından salonda istifa sesleri yükseldi.

Mali genel kurul toplantısına kulübün eski başkanları Ali Tanrıyar, Alp Yalman ve Faruk Süren de katılırken, yönetim içinde, “Muhalifler” olarak tabir edilen Mehmet Helvacı, Vedat Eşkinat ve Doğan Yalçınkaya yönetim masasındaki yerlerini aldılar.

Diğer yandan, geçtiğimiz günlerde başkan adaylığını duyuran Ünal Aysal, genel kurula sarı-kırmızılı eski yönetici Semih Haznedaroğlu ile birlikte geldi. Bir diğer başkan adayı Cemal Özgörkey ve adı başkan adayları arasında geçen Adnan Öztürk de salondaki yerini aldı. Genel kurulu takip edenler arasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da bulunuyor.

Mali Genel Kurul'da açıklama yapan Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat şunları söyledi:

“Değerli Galatasaraylılar; Genel Kurula bu kadar ilgili olması beni çok mutlu ediyor. Geçtiğimiz yıllarda 300-600 kişi gelirdi. Şu anda tahmin ediyorum katılım 1200’ün üzerinde, artacağını da düşünüyorum. Size kendimle ilgili bir şey anlatacağım. Ben bu salonda olan herkesi tanıyorum. Ön sıralarda çok yıllarımızı paylaştığımız arkadaşlar, arka ve ortalarda zaman zaman görüştüğüm kardeşlerim var. Ben kendimi bildim bileli Galatasaraylıyım. Alp Yalman’ın daveti ile başkan yardımcısı oldum. 4 yıl görev yaptım. O 4 yılda da tüm zamanımı Galatasaray’a verdim. Ayrılırken borcu 0’a yakın bir Galatasaray bırakmıştık. Gönül rahatlığı ile ayrılmıştım. 200’da tekrar gelince kimse hakkında konuşmadım. Kendi içimizde eleştirilerimiz oldu ama başkanlık makamına toz kondurmadım. 2006’da rahmetli Özhan ağabey geldi ve “Galatasaray seni göreve davet ediyor” dedi. Galatasaray bizi çağırınca reddetme lüksümüz yoktur. 10 yıl sonra geri döndüm. O zamanlardaki tabloları biliyorsunuz, tekrar etmeye gerek yok. Galatasaray’ın mali ve idari olarak çöktüğü bir dönemi. 2 yıl boyunca Sportif Başkan Yardımcısı, daha sonra da 2008 yılında Galatasaray tarihinin en yüksek oyuyla seçilen başkan oldu. 2 yıl sonra yeniden başkanlığa seçildim.

Ben gece gündüz kulüpte yattım kalktım. Galatasaray’ın geleceğini kurtarmak gerekiyor dedim. Zorlu dönemler geçireceğiz ancak ilerde düzeleceğiz dedim. 20 yıldır konuşulan stadın bitmesi gerekir. Riva artık aktif bir değer olmalı, kaynakların artması gerekir, hacizlerin kalkması gerekir. Bunları yaparsak sportif başarı elde edilebilir. Bugün bunların bir çoğu yapıldı.  Rakamları da gördünüz. 5 sene içinde gelirler çok arttı. Anlaşmalar yüzde 400 arttı. Borçlar da arttı. 2011 yılı ile Galatasaray negatiften 0 noktasına geldi. Gelirleri planlı şekilde yapmaya başladık."

İBRA OLMAK İÇİN SEÇİM ŞANTAJINI KABUL ETMEM

"Stadın 16 ay gecikmesi eksik gelirle karşı karşıya bıraktırdı. Futbolun aldığı neticelerde kayıp kadardır. Bugün bütçeler pozitife geçmesi planlanırken stadın gecikmesi bunu 2 yıl uzattı. 2006’da hiçbirini yapamıyorduk. Her şeyi çok zor şartlarda yaptık. Geldiğimizden beri itham altında kaldık. Medyaya senaryolar servisi yapıldı. Son dönemlerde de imza kampanyası tehdidi çıktı. Bu Genel Kurul’la ilgili de ibra tehditleri önümüze koyuldu. Ben ibra olmak için seçim şantajını kabul etmemiz mümkün değildir. Seçim rüşveti vererek ibra olmaktansa ibra olmamayı tercih ederim. Vicdanımız rahat. Yanlışlarımız yok mu? Var. Ancak tüm bunların içinde sürekli saldırı içinde çalışıyoruz. Bizimle çalışanlar bu durumlarda nasıl motive edilecek. Bize bu kadar saldırılar olurken hiç birimizin ağzında hiçbir enkaz edebiyatı yaptığımızı duydunuz mu? Herhangi birini suçladığımızı duydunuz mu? Maalesef Galatasaray’ın bize öğretilen değerleri ciddi şekilde yaralanıyor. "

EĞER ADAMSA KARŞIMA ÇIKSIN SÖYLESİN

"Arkadaşlarımla farklı düşüncelere sahip olabiliriz. Gereği yapılır, muhalefet yapılacaksa yapılır. Çıkar, başarılı bir başkan olursa biz de başkanımız deriz. Ancak yönetimi seçime zorlamak Galatasaray’ın kültüründe var mı arkadaşlar? Ben çalıştığım sürelerde başkanlara hiçbir zaman saygıda kusur etmediğim gibi onun talimatlarının da dışına çıkmadı. Ancak görüyorum ki Galatasaray başkanlık makamını ciddi zedeleyen yazışmalar var. Bana ciddi şekilde küfür eden bir arkadaşımız var. İnternet sitelerinde bana küfür eden kişi biliyorum ki bugün burada. Eğer adamsa karşıma çıkıp şimdi söylesin. Bu ithamlar, senaryolar, bazı ispiyonlamalar Galatasaray Lisesi’nde öğretilen en büyük şey ispiyonlamayacaksın. Bizi ispiyonlayanlar da var. Yiğit Şardan’ı suçlayıp medyaya servis edenler var. Beni de suçlayanlar var. "

BİRLEŞME VE STAT GALATASARAY’IN GÜCÜDÜR

"Bizim yönetimimizden memnun olmayan arkadaşlarımız varsa bunun şekli ve yönetimi seçim dönemi. Adayı belirlersiniz, başkan seçilirse o bizim de başkanımızdır. Birleşmenin, stadın yapılması Galatasaray’ın gücüdür. Biz sadece aracı olduk. Stadı ben yaptım, birleşmeyi o yaptıdan öte bunu Galatasaray’ın ortak aklı yaptı. Bundan sonra yapılacak çok önemli projeler var. Nacak lütfen medya üzerinden göndermeler yapmayalım, Galatasaray’da kalıcı yaralar açmayalım. Biz burada kararlar alırken her zaman Galatasaray’ın demokrasisini konu alarak yapıyoruz. Galatasaray kendi ayakları üzerinde durmalıdır. Galatasaray kendi gelir kaynakları ile yönetilmelidir."

KARLI'DAN SERT ELEŞTİRİ

Kulübün genç üyelerinden Mehmet Karlı'nın genel kurulda yönetimi sert bir şekilde eleştiren konuşması salonda yankı buldu.

Konuşmasında ilk olarak kulüp ikinci başkanı Işın Çelebi'yi hedef alarak, “Galatasaray Kulübü'nde beyaz veya zenci yoktur. Eşitlik vardır. Özgürlük vardır” diyen Karlı, yönetimi hiçbir şekilde ibra etmeyeceğini kaydederken, “Tek çözüm var beyler. İstifa, istifa, istifa” sözleriyle kürsüden inerken, salonda alkışlarla karşılandı.

ÜÇER: GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM SENDEN

Üyelerden Selim Arda Üçer, konuşmasında, Adnan Polat yönetiminden bir ümitleri kalmadığını dile getirirken, “Yönetimimiz için söylenecek en doğru söz, 'Gölge etme başka ihsan istemem senden'dir. Alınan kararların akıldan çok egodan geçtiği yönetim kurullarında, başarısızlığın nedeni hep başkalarıdır” ifadelerini kullandı.

ÖZMIZRAK: “BAŞKANA KÜFÜR EDENİ YÖNETİCİ YAPTINIZ”


Adnan Polat'ın genel kurulun başında, kendisine internet sitesi üzerinden küfür ettiğini ileri sürdüğü bir kişi için, “Adamsa burada yüzüme karşı etsin” sözünü hatırlatan Ayhan Özmızrak, Polat'ın bu duruma yabancı olmadığını kaydetti.

Daha önce yönetim kurulunda olan, ancak sonra istifa eden Haldun Üstünel'i hatırlatan Özmızrak, “Başkanın küfre tepkisine ben de aynen katılıyorum. Ama Sayın Başkan, bir Galatasaray başkanına küfür eden, disiplin kurulu tarafından cezası verilen bir kişiyi siz kendi yönetiminize almadınız mı? Bu kişinin, amiyane tabirle 'Yırtması' için burada el kaldırtmadınız mı üyelere? Siz kendinize muhalif olanlara değil, Galatasaray'ın kurucu felsefesine karşı geliyorsunuz. Galatasaray'ın bir asırda damıtılarak gelmiş adet, örf ve gelenekleri, günlük sığ siyasetlere kurban ediyorsunuz” şeklinde konuştu.


HELVACI'YA SERT ELEŞTİRİ


Galatasaray Kulübü eski Genel Sekreteri Sinan Kalpakçıoğlu, konuşmasında yönetimle birlikte, muhalefet yapan yönetici Mehmet Helvacı'yı da sert bir şekilde hedef aldı.

Mehmet Helvacı'nın önce şirket birleşmesini kendisinin yaptığını, sonrasında ise birleşme operasyonunun yanlış yönetildiğini söylediğini aktaran Kalpakçıoğlu, “İki söz de Mehmet Helvacı'nın. Helvacı'nın, AIG'den zor dönemde hisseleri alarak 2 yıl süreyle Galatasaray için taşıyan Ünal Aysal'a, 'Kazandığın paraları açıklarım' demesi ayıptır. Zaten bu hisse devri anlaşmasını ücreti karşılığı hazırlayan kişi kendisidir. İki yıl sonra ödeme zamanı geldiğinde Özhan Canydın'a, 'Merak etme başkan, o anlaşmanın delinecek çok yeri var' diyen de kendisidir” diye konuştu.

Öte yandan, görüşmeler kısmının ilk bölümünü başkan Adnan Polat dinlemeyi tercih etmezken, bir süre “Başkan nerede” şeklinde tepkiler yükseldi. Daha sonra Polat salondaki yerini aldı.

Konuşmaların hemen hemen hepsinin yönetim aleyhine yapılmasının ardından, başkan Adnan Polat ve yönetim kurulu üyelerini morallerinin oldukça bozulduğu görüldü.


GÖRÜŞMELER 5,5 SAAT SÜRDÜ


Galatasaray Mali Kongresi'nin görüşmeler bölümü yaklaşık 5,5 saat sürede tamamlanabildi.

Toplam 38 üyenin konuşma başvurusu yaptığı bölümde, ilk konuşmacıların uzun konuşmalarının ardından bu süre kabul edilen bir önergeyle 10 dakika ile sınırlandırılmak zorunda kalındı.

Konuşma sırası alanların yarısının dahi kürsüye gelmediği bölümde sürenin çok uzayacağı uyarısı yapan Türker Arslan, bazı üyelerin bu haklarında feragat etmeleri çağrısında bulundu. Daha sonra bazı üyeler listeden adlarını sildirirlerken, bu kişiler genel kuruldan alkış aldı.

Ayrıca, genel kurula katılan üye sayısının 1970'e ulaştığı duyuruldu.


HAKAN ÜSTÜNBERK, BANDIRMA'YA GİTTİ VE GELDİ


Galatasaray'da basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi olan Hakan Üstünberk, mali kongre esnasında Bandırma'ya gidip geldi.

Mali kongrenin başında yer alan Hakan Üstünberk, Beko Basketbol Ligi'nde Galatasaray Cafe Crown takımının deplasmanda Banvit ile yaptığı maça helikopter ile gidip, karşılaşmayı izledikten sonra geri dönerek kongredeki yerini aldı.


TOKİ BAŞKANI İÇİN DİSİPLİNE SEVK İSTEMİ


Türk Telekom Arena'nın açılışında yaptığı konuşmayla sarı-kırmızılı camianın eleştirilerine hedef olan kulüp üyesi TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın disiplin kuruluna sevk edilmesi için önerge verildi.

Toplam 77 üyenin imzası olan önergeyi alan genel kurul divan başkanı Türker Arslan, öncelikle bu yetkinin kulüp yönetim kurulunda olduğunu, ikinci olarak da imza sayısının 91 olması gerektiğini aktararak, önergeyi yönetime ileteceğini belirtti.

Diğer yandan, Ergenekon davasının savcısı olarak bilinen Zekeriya Öz'ün kulübe üye oluş şekliyle ilgili bir soru önergesiyle ilgili olarak da açıklama yapan Türker Arslan, Öz'ün eski tüzüğe göre başkan kontenjanında kulübe üye olduğunu aktardı.

ADNAN POLAT'TAN ERKEN SEÇİM SİNYALİ

Eleştirilere cevap vermek için tekrar kürsüye gelen Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, olağanüstü seçimli genel kurula gitme konusunu gelecek hafta içinde yönetim kurulu olarak görüşüp, kararlarını açıklayacaklarını belirterek, “Galatasaray'ın menfaatleri neyse ona göre hareket edeceğiz” dedi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen yıllık olağan mali kongrede eleştirilere yanıt veren Polat, tarihi bir kongre yaşadıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Yaklaşık iki bin kişi toplantıya katıldı. 40 kişiye yakın konuşmacıyı dinledik. Fikirlerinden feyz aldık. Değişik konularda, talepler, eleştiriler geldi. Buradan her sorunun detaylı cevabını vermek mümkün değil. Fakat kırmızı kitapçığımızda sorulan bir çok sorunun cevabı var.”

Adnan Polat, İzzettin Doğan ile Özkan Olcay'ın geçtiğimiz gün kendisini ziyaret ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bana, 'Bu sıkıntıyı gidermek için bir şeyler yapman lazım' deyip, Galatasaray'da bir erken seçim kararı alınmasının doğru olacağını söylediler. Genel kurul toplantısının yapılmasının doğru olacağını belirttiler. Ben de onlara, 'Bizim faaliyetlerimizle ilgili genel kurul var. Bizim veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok. Hesabı veririz, genel kurul biter. Bir hafta, 10 gün içinde yönetim kurulumuzla birlikte oturur durum değerlendirmesi yaparız. Galatasaray'ın ali menfaatleri neyi gerektirirse onu yaparız' diye yanıt verdim. Ancak, iki bin kişinin katıldığı bu toplantı sonunda; bu durumu kısa sürede değerlendirip kararımızı önümüzdeki hafta açıklayacağımızı söyleyebilirim.”

“GALATASARAY'I SİYASETİN DIŞINDA TUTTUK

“İş yoğunluğunun olduğu, futbolun bu kadar kötü gittiği, bu olayların, değişimlerin, yatırımların olduğu dönemde, alınan binlerce kararın içinde yanlışlar olabiliyor. Yapılan konuşmaların içinde yanlış ifadeler kullanmış olabiliriz. Ama, Galatasaray'ı yönetirken, Galatasaray'ın içinde bulunan kişiler farklı siyasi görüşlere sahip olabilirler. Ama biz Galatasaray'ı siyasetin dışında tutmaya çalıştık”

Adnan Polat, futbolda alınan sonuçlardan herkesin mutsuz olduğunu ifade ederek, “Bu ortamda sporcuların motive olması çok zor, kendilerine gelmeleri birkaç gün gerekiyor. Bu kadar büyük işlerle uğraşırken, futbol içimizde hüsran ve hayal kırıklığı oldu. Kimseyi mali işler, tesisler ilgilendirmiyor. Sporda alınan sonuçlar ilgilendiriyor” dedi.

Soruları da yanıtlayan başkan Polat, bankalarda 1 milyar 115 liralık teminatın olduğu yolundaki söylemleri doğrulayarak, verilen teminatları tek elde toplamayı hedeflediklerini söyledi.

"BENDEN ÖZÜR DİLEDİLER"

Türk Telekom Arena Stadı'nın yapımı için çok emek harcadıklarını aktaran Adnan Polat, açılışta yaşanan olaylar nedeniyle çok üzüldüklerini belirtirken, “Bize her konuda destek veren Başbakanımızı bir ev sahibi olarak iyi ağırlayamamanın üzüntüsü yaşadık. Beni kahretti o gün” derken, açılış günü yaptıkları fevri değerlendirmelerden ötürü Bakanların ve TOKİ Başkanı'nın kendisini arayarak özürlerini ilettiklerini söyledi.

Polat'ın bu sözleri üzeri salonda inandırıcı bulunmazken, üyelerin alaycı bir şekilde seslerinin yükseldiği görüldü.

Başkan Polat'ın, Erdoğan Bayraktar'ın kendisine özrünü ilettiğini, birlikte bir basın açıklaması yapma isteğini ise Sayın Başbakanın konuyu bir an önce kapatma isteğinden dolayı reddettiğini aktarması üzerine bu kez yuhalamalar oldu.

Konuşmasında, Galatasaray taraftarıyla hiçbir zaman problem yaşamadığını belirten Polat, “Zaman zaman sürçü lisan etmiş olabiliriz. Bu tempo içinde bu kadar hatanın da affedileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Adnan Polat, konuşmasının sonunda, ibra ile ilgili olarak genel kurulun her türlü kararını kabul edeceklerini aktardı.

Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın gündemi şöyle:
1. Açılış,
2. Genel Kurul Başkanlık Divanının oluşması,
3. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi,
4. Sunuş konuşması,
5. Faaliyet raporunun sunulması,
6. Denetim Kurulu raporunun okunması,
7. Raporlar hakkında görüşmeler,
8. Yönetim Kurulu'nun Mali ve Yönetsel bakımdan aklanmasının ayrı ayrı görüşülerek karara bağlanması
9. Denetleme Kurulu'nun aklanmasının görüşülerek karara bağlanması,
10. Amatör spor dallarında kurulacak olan Kulüpler Birliği derneklerine katılmak hususunda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi konusunun görüşülüp karara bağlanması,
11. Disiplin cezası alan üyelerin, başvurularının görüşülüp karara bağlanması,
12. 2011 Yılı bütçesinin görüşülmesi ve karara bağlanması,
13. Dilekler

HÜRRİYET

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;