Polis dayağı kamerada

Avcılar'daki polis dayağı iddiaları ile ilgili cep telefonu görüntüleri çıktı

05 Ekim 2009, Pazartesi 17:38
A A

Avcılar'da arkadaşlarıyla bir parkta içki içerken devriye gezen motorsikletli polisler tarafından dövüldüğü iddia edilen Güney Tuna'nın (21) hastanedeki tedavisi devam ediyor. Hayati tehlikeyi atlattığı bildirilen Tuna'nın avukatı Efkan Bolaç, "Polisler, Güney'i ölüme sebebiyet verecek derecede kafasına vurarak darp etmişlerdir. Savcılıktan tutuklanmalarını isteyeceğiz" dedi. Emniyet yetkilileri ise olay gecesi adli tabipten alınan sağlık raporunun herhangi bir darp bulunmadığını gösterdiğini öne sürdü.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde gözlem altında tutulan Güney Tuna'ya müdahale eden doktorlar, Tuna'nın sağlık durumunun sabah saatlerinden itibaren iyiye doğru gittiğini, hayati tehlikeyi atlattığını ve yoğun bakımdan çıkarıldığını belirtti. Hastanenin Nöroşirürji Servisi'nde tedavisi sürdürülen Güney Tuna'nın babası Cengiz Tuna ise avukatları Efkan Bolaç eşliğinde Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na gelerek polislerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

DARP EDİLMEDİN KAĞIDI İMZALATTILAR

Bir tekstil firmasında satış müdürü olarak çalışan baba Cengiz Tuna, olayı oğlunun arkadaşlarının haber vermesi üzerine öğrendiğini belirterek, "Karakola gittiğimde oğlum dayak konusundan bahsetmedi. Çok korktuğu belliydi. Bizi karakolun içine almadılar. Güney'i döven polislerden biri oğlumun olayyerinden alınıp karakola getirildiğini ve darp edilmediğini söyleyen bir tutanağı imzalaması gerektiğini söyledi. Ben de dayak konusundan haberdar olmadığım için oğluma 'İmzala da gidelim' dedim. Güney karakolun bahçesinde kağıdı imzaladı ve biz de bu şekilde polis merkezinden ayrıldık" diye konuştu.

KUSMAYA BAŞLADI

Evlerine giderken Güney'in başının döndüğünü, midesinin bulandığını ve vücudunda ağrılar olduğunu söylemesi üzerine hastaneye geldiklerini belirten Cengiz Tuna, "Özel bir hastaneye gittik ve film çekildi. Çekilen filmlerde sol diz kapağı ile sağ fibula kemiğinin kırık olduğu ortaya çıktı. Bu sırada Güney kusmaya başladı ve gözleri kanlandı. Tomografi çektirdik. Beyninde kanama olduğu söylendi. Ancak, beyin cerrahı olmadığı için hemen ambulansla Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdük.Oğlum suçlu bile olsa polisin bu şekilde davranmaya hakkı yok. Bu vahşettir." diye konuştu.

ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETMİŞTİR

Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na gelerek suç duyurusunda bulunan ailenin avukatı Efkan Bolaç ise yaptığı açıklamada "Polisler müvekkilimi ölüme sebebiyet verecek derecede kafasına vurarak darp etmişlerdir. Bu nedenle tutuklanmasını isteyeceğiz. Olay gecesi hastane kontrolüne giden müvekkilim dayak yediği polisten korktuğu için kendisine soru soran doktorlara "Bir şeyim yok. Ben iyiyim" demiştir. Bu sebeble doktor müvekkilimi kontrol etmeden darp izi yok raporu vermiştir. Savcı olay gecesi çalışan memurları da buraya çağırarak ifadesine başvurdu. İfadeleri inceledikten sonra kararını verecek" şeklinde açıklama yaptı.

Öte yandan Emniyet yetkililerinin Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma hastanesi'ne giderek baba Cengiz Tuna'ya geçmiş olsun dileklerinde bulundukları ve sorumlu memurların cezalandırılacaklarını söylediği öğrenildi. Dayak iddiası sorulan emniyet yetkilileri, olay gecesi yapılan doktor kontrollerinde Güney Tuna'nın vücudunda darp izi bulunmadığının görüldüğünü belirtti.

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi 23.30 sıralarında meydana gelen olay iddialara göre şöyle gelişmişti: Bölgede devriye gezen motorsikletli polis ekipleri, Mustafa Burcu Parkı'nda içki içen arkadaş grubunu "10 dakikaya kadar buradan kaybolun" diye uyardıktan sonra parktan ayrıldı. Bir süre sonra tekrar parka gelen polis ekipleri, uyardığı grubu aynı yerde görünce gruba müdahale etti. Polisler, kendilerine "İçki içmiyoruz. Burada oturmamıza karışamazsınız" diye sözle karşılık veren Güney Tuna'yı gruptan uzak bir yere götürerek burada darp ettikten sonra polis merkezine götürüldü.

Ö te yandan olay sırasında Güney Tuna'nın yanında bulunan Sevda Özdemir, "Sahilde parkta arkadaşlarla otururuyorduk. Bizim masamızda içki yoktu. Polis ekipleri gelerek masasında içki olanları ve bizi uyardı. 10 Dakika sonra polislerle şakalaşarak parktan ayrılırken Güney, bizi buradan kaldırmaya hakkınız yok dedi. Bunun üzerine polis memurları Güney'i iterek yere düşürdü ve vurmaya başladı. Daha sonra ise aracın oraya götürdüler" diye konuştu.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.