Polis Koleji'ne öğrenci alınacak

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Bursa'da bulunan polis kolejlerine öğrenci alınacak

Polis Koleji'ne öğrenci alınacak

Adaylar ilk olarak 2010 yılı 8’inci sınıf Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girecek. SBS’ye girmek için 26 Mart'a kadar bankaya 10 lira para yatırdıktan sonra 15-26 Mart arasında öğrenim gördükleri okullara başvuruda bulunacak adaylar, polis koleji başvurusu yaparken bankaya ayrı bir sınav ücreti yatırmayacak.

Öğrencinin polis koleji başvurusu öğrenim gördüğü okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak ve elektronik onaylamadan sonra başvurunun iki çıktısı alınarak veliye imzalatılıp bir nüshası kendisine verilecek, bir nüshası da okul müdürlüğünde saklanacak.

Polis kolejine giriş sınavına katılacak adayların tespiti orta öğretime yerleştirme puanına (OYP) göre yapılacak. OYP değerlendirilmesi sonucunda erkek ve kız adayların sıralaması ayrı ayrı olacak.

Başarı ve puan durumları MEB tarafından Ankara Polis Koleji Müdürlüğüne verilecek sonuçlara göre sınava katılmaya hak kazanacak adaylar 9 Temmuz'dan itibaren www.egm.gov.tr, www.poliskoleji.k12.tr ve www.oges.meb.gov.tr internet sitelerinden ilanen duyurulacak.

Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Polis Kolejine giriş sınavına katılmaya hak kazanan adaylar internet adreslerinden ilanen duyurulduktan sonra başarılı olanlar, SBS’ye başvurdukları yerin il emniyet müdürlüklerinin eğitim şube müdürlüklerine başvuru yapacak.

Adaylar, 2-6 Ağustos arasında, Polis Koleji Müdürlüğünde yapılacak sınava katılacak. Polis Kolejine giriş sınavı, mülakat, beden eğitimi ve yazılı sınav (test) aşamalarından oluşacak.

Mülakat sınavı, 2-3-4 Ağustos, beden eğitimi sınavı 5 Ağustos, yazılı sınav 6 Ağustosta yapılacak. Sınavlarda başarılı olan adaylar, asil ve yedek durumlarına göre ilanen duyurulacak.