Polis 'Kürt ve Alevi' öğrencileri sormuş

İzmir'de polis, okul yönetimlerinden, Alevi ve Kürt kökenli 5'er öğrencinin ismini istedi. Polisin talebine, 'Gezi olaylarında Alevilerin ön plana çıktığı ve PKK'yı destekleyenlerin de Kürtler olduğu' şeklinde gerekçe gösterdiği öne sürüldü...

29 Kasım 2013, Cuma 11:09
A A

İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında geçtiğimiz ağustosta, “Okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu/önleyici tedbirlerin artırılmasına ilişkin işbirliği protokolü” imzalandı. Protokol çerçevesinde okul polislerine, “okul idareleri ile gerekli koordinasyonu kurmaları”, “okula gelmeyen veya uzun süreli devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşmeleri” ve “çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlaması” görevleri verildi.

Protokolün imzalanmasından kısa bir süre sonra ise, okul polislerinin İzmir’de skandal bir uygulamaya imza attığı ortaya çıktı.

'SUÇA BULAŞMALARINI ÖNLEMEK İÇİN'

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, İzmir Limontepe’de görev yapan okul polisleri, bölgedeki okulların yönetimlerinden, düzenlenecek bir yemek organizasyonu için Alevi ve Kürt kökenli 5’er öğrencisinin ismini istedi. Okul idarecileri ve öğretmenler, bu isteğin nedeni ve ayrıntısını sorduğunda ise, polislerin Gezi Parkı olaylarında Alevilerin ön plana çıktığını, TİKKO ve PKK’yı destekleyip bölücük yapanların ise Kürtler olduğunu söylediği öne sürüldü.

Polislerin bu gerekçelerle ismi istenen çocukların ailelerinin kapılarına gidileceğini, bu çocukların suça bulaşmalarını engellemek için sunum ve seminerler, etkinlikler düzenleneceğini söylediği iddia edildi.

EĞİTİM-SEN'DEN KINAMA

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Tunalı şunları kaydetti: “Bu yaklaşım, uzunca bir süredir farklı kimlik ve inançlara sahip kişi ve kesimleri potansiyel suçlu görme ve onları fişleme anlayışının son örneğidir. Eğitim-Sen’in okul panolarındaki afişlerine müdahale eden okul polisi, bugün de daha ortaokulda okuyan öğrencilerimizi fişlemeye çalışıyor. Bu yaklaşımı kınıyoruz. Bütün ilgilileri göreve çağırıyoruz.”
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;