Polise rüşvet baskını

Bir emniyet müdürü ve 24 polis, fazla tonajlı kamyonlardan rüşvet almakla suçlanarak gözaltına alındı

Polise rüşvet baskını

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde limandan yük taşıyan kamyonları rüşvete bağladıkları iddia edilen Bölge Trafik Müdürü 3. Sınıf Emniyet Müdürü Feridun Gazi ve 24 polis memuru yapılan operasyon sonucu gözaltına alındı. Operasyondan 2 gün önce Bölge Trafik Müdürü Feridun Gazi ve 7 polisin açığa alındığı öğrenildi.

Operasyon için düğmeye Marmara Ereğlisi ilçesinden İstanbul'a kamyonlarla yük taşıyan ismi açıklanmayan bir firma sahibinin şikayeti üzerine basıldı. İsmi açıklanmayan şirket sahibi şikayetinde bölge trafik polislerinin kamyonların tonaj fazlası yük taşımasına izin verdiği bunun karşılığında da rüşvet aldığını anlattı. Bir yıldır polislere rüşvet verdiğini belirten şirket sahibi, polislerin rüşvet miktarını 2 katına çıkarması üzerine şikayetçi olduğunu kaydetti.

RÜŞVET AJANDADA

Polislere verdiği rüşvet miktarını ajandasına kaydeden nakliye şirketi sahibinin, ajandasına hangi polise ne zaman ve ne kadar rüşvet verdiğini ayrı ayrı not aldığı ortaya çıktı. Rüşveti verdiği ekiplerin plakalarını da not eden şirket sahibi, bazen rüşveti alamaya polisler yerine başkalarının geldiğini de belirtti.

Şikayet üzerine harekete geçen Tekirdağ Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, operasyondan 3 gün önce Bölge Trafik Müdürü Feridun Gazi ve 7 polisi açığa aldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon için düğmeye bastı.

'Taşıyıcı' ismini verdikleri operasyonda öğle saatlerinde Hürriyet Mahallesi'nde bulunan bölge trafik müdürlüğü binasına gelen polisler, meslektaşlarını silahlarını ve kimliklerine alarak gözaltına aldı. Marmara Ereğlisi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 3. sınıf emniyet Müdürü Feridun Gazi ve 24 polisin ifadeleri alınıyor.

DHA