Polise 'Selam Tevhid' operasyonu

İstanbul merkezli olarak çeşitli illerde yapılan 'yasadışı dinleme' operasyonlarda 21 polis hakkında gözaltı kararı olduğu; bunlardan 8'inin gözaltına alındığı bildirildi

08 Şubat 2015, Pazar 10:20
A A

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 Temmuz’da gerçekleştirilen emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" soruşturması kapsamında, 21 polis hakkında daha gözaltı kararı alındı.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde İstanbul, Zonguldak, Nevşehir, Kırşehir, Afyonkarahisar’ın da arasında bulunduğu 9 ilde operasyonlara başladı. Hakkında gözaltı kararı bulunan polisler arasında rütbelilerin de bulunduğu öğrenildi.

Şu ana kadar 8 polisin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan zanlılar, İstanbul’a getirilmeye başlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 Temmuz’da başlatılan soruşturma kapsamında bazı emniyet görevlileri şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerin, "sözde Selam Tevhid" örgütü kurulduğu iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve bakanlarının, diğer ülke yetkilileri ile görüşmelerini kaydettikleri, MİT Müsteşarı’nı kod adıyla örgüt üyesi olarak dinledikleri, yasa dışı dinleme ve casusluk yaptıkları iddia edilmişti.

'DEVLETE SIZAN ACEM YILANLARI' DİYE BAĞIRDI


Yasadışı dinleme iddialarına ilişkin başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan eski başkomiser M.I, sağlık kontrolü için getirildiği Haseki Hastanesi’ne girerken "Devlete sızan acem yılanları, hapishaneye giden vatan evlatları" diye bağırdı.

EMNİYETE GÖTÜRÜLMEDEN ÖNCE SAĞLIK KONTROLÜ

Saat 12:00 sıralarında sivil bir polis aracıyla Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen M.I, burada sağlık kontrolü için araçtan indirildi.

"3’ÜNCÜ KEZ GÖZALTINA ALINIYORUM"


Bu sırada, "Devlete sızan acem yılanları, hapishaneye giden vatan evlatları. Aynı saçmalıklar... Üçüncü kez gözaltına alınıyorum. Yeni Türkiye. Herkese hayırlı olsun. Yazıklar olsun" diye bağırdı.

"YAPTIĞIMIZ TÜM İŞLER HUKUKA UYGUNDU. TİRAN’DAN KORKMUYORUZ"

Sağlık kontrolünün ardından polis aracına bindirileceği sırada  zanlı, "Kimseden korkumuz yok. Yaptığımız tüm işler hukuka uygundu. Tiran’dan korkmuyoruz" dedi. Eski başkomiser olduğunu söyleyen M.I, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;