Polisler çocukları stresten dövmüş

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polislerin gençleri maçın heyecanı ve stresinden dövdüğünü söyledi

07 Eylül 2009, Pazartesi 10:26
A A

Van’da geçen nisanda polisler dostluk maçı yaptıkları gençleri dövmüştü. Polislerin gençleri ‘Kürtçe küfür’ ettikleri için dövdüğü iddia edilmişti.

DTP'den SORU ÖNERGESİ

Geçtiğimiz 12 Nisan’da Van’ın Muradiye ilçesinde görevli polislerle gençler arasında halı sahada bir futbol maçı düzenlenmişti. Gençlerin bölgede güvenliği sağlayan polislerle kaynaşmasını amaçlayan dostluk maçında tartışma çıkmıştı. Polisler maç yaptıkları gençleri dövmüştü. Yaralanan gençler polisler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bu olayın ardından DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, polislerin gençleri ‘Kürtçe küfür’ ettikleri gerekçesiyle dövdüğü iddialarıyla ilgili Meclis’e bir soru önergesi vermişti.

POLİSLERE SORUŞTURMA AÇILDI

Soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ilginç bir açıklama yaptı. ‘Kürtçe küfür yüzünden dayak’ iddialarını reddeden Bakan Atalay şunları söyledi: “Bölgedeki hassasiyeti bilen Emniyet personelinin vatandaşların sokakta Kürtçe konuşmasını engellemeye çalışması veya böyle bir talimat vermesi gibi birşey sözkonusu değildir. Meydana gelen olay, oynanan maçın heyecanı ve stresinden kaynaklanmıştır.” Bakan Beşir Atalay, polisler hakkında açılan adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;