Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (13 Kasım 2017)

Haydar Dümen 13 Kasım 2017 tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı  

13 Kasım 2017, Pazartesi 16:30
A A
BEN ÇOK KORKUYORUM

BEN ÇOK KORKUYORUM

19 yaşındayım ve kız arkadaşıma aşığım. Sevgilim ilişkiye girmek istiyor, ben korkuyorum. Sonra da kavga ediyoruz. Ne yapmalıyız? CEVAP  Korkmaya ve korkutmaya devam okurum. Dil yaresi derler böylesine. Bu nedenle kızı yaralama, o da seni karalamasın. Bu kız biraz uçuk kaçık olmalı ki bu yaşta avlanmak için ava çıkmış. Ne var ki silahının namlusunu kendi karnına uzatmış. Sonunda sen tetiğe basacaksın. Asıl sorunu ondan sonra yaşayacaksın. Yaşına göre de bunları kaldıramayıp yanlış yapacaksın. Ve bir çılgının bedelini belki sana ödetecekler. En azından manevi bir suçluluk madalyası takacaksın. Çok gençsin, doğru yolunda gitmelisin.  

KARIM ORGAZM TAKLİDİ YAPIYOR

KARIM ORGAZM TAKLİDİ YAPIYOR

37 yaşındayım, 5 yıllık evliyim. Karım ilişkiye başladıktan birkaç dakika sonra bitirmek istiyor ve orgazm taklidi yapıyor. Bunu onunla konuşmalı mıyım? CEVAP  O senin eşin değerli okurum. Onunla konuşmayıp kiminle konuşacaksın? Bir tabak çorba için bile bahaneler bulunur. Soğuk, tuzlu ya da tatsız gibi... Bunları nasıl konuşuyorsan sorununuzu da önce onunla konuşacaksın. Onu orgazm taklidi yapmaya zorlamayacaksın. El ele yürüyeceksiniz o yollardan, el ele çıkacaksınız Everest’in tepesine. Yine el ele erişeceksiniz mutluluğa. Ama bir sorun var. Ya paraşüt açılmayıverirse? Bunun için, biz olay çözülmeden önlem alınmalıydı deriz.  

CİNSELLİKTEN TİKSİNİYORUM

CİNSELLİKTEN TİKSİNİYORUM

28 yaşında, bekar kızım. Cinsellikten tiksiniyorum. Erkek arkadaşım beni öpmek istese bile tepki veriyorum. Ne yapmam lazım? CEVAP  Tedavi olacaksın ve psikolojik yardım alacaksın sevgili okurum. Bu sorunlar üzerinden gitmeden evlenme. Zavallı erkeği de pişman edip hayatını zehir etme. İçi boş tabakla önüne yemek koymak gibi bir şey bu. Olayın yetişme koşullarındaki birçok faktöre bağlı. Ayıp, günah, aile şerefi gibi yorumlar yanında başkalarından duyduğun korkulu hikayeler sende panik ve iğrenme duyguları yaratmış olabilir. Önce bu engel aşılacak, sonra evlilik ve çocuk yapılacak. Bunlar da hayatının yolu ve koordinatları olacak.  

NE RENK OLUR?

NE RENK OLUR?

25 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla sevişiyorduk, biraz vajinama girdiğini anladım. Sonra da iç çamaşırımda açık kahve renginde leke gördüm. Kızlık zarım bozulmuş mudur? Zarı bozulursa gelen kan ne renk oluyor? CEVAP  Sevgili okurum, o kızlık zarı değildi. Ama 1 santim giriş masum sayılmaz. Yani zarda zedelenme olabilir de. Ama seninkinde olmamış. Kızlık zarından gelen kan açık pembe ya da tamamen kırmızı olur. Yani elin kesilince akan kanın renginde.  

SÜREKLİ UYARIYORLAR AMA...

SÜREKLİ UYARIYORLAR AMA...

38 yaşındayım ve evliyim. Ama karımdan çok başka kadınlara ilgi duyuyorum. Arada kaçamaklarım oluyor. Çevredekiler sürekli beni uyarıyor ama bundan kurtulamıyorum. Ne yapacağım? CEVAP  Değerli okurum, çapkın doğmuş, çapkın yaşacağa benzersin. Gözün, gönlün doymamış. Burada senden çok eşin zarar görecek. Sonra komplekse girecek. ‘Acaba beni beğenmiyor mu?’ diye düşünecek. Yani evliğiniz sarpa saracak. Evlenmeseydin yavrum o zaman. İradeni kullan. Birazcık büyüklerden akıl ve destek al.  

YIRTILDI MI?

YIRTILDI MI?

19 yaşındayım. Kız arkadaşımla çamaşırlar üzerimizdeyken ileri gittik. Kız “Canım acıyor” deyince bıraktık. Çamaşırında kan görmüş. Acaba zarı yırtılmış olabilir mi? CEVAP  Zedelenmiş olabilir değerli okurum.  

 AĞZIMDA YARALAR ÇIKTI

AĞZIMDA YARALAR ÇIKTI

20 yaşındayım. 2 hafta önce bir hayat kadınıyla birlikte oldum. 1 haftadır ağzımda yaralar, boğazımda iltihap ortaya çıktı. Çok kötüyüm. Acaba ben hastalık mı kaptım? CEVAP  Değerli okurum, hastalık kaptığını sanmıyorum, kesinlikle mikrop kaptın. Ama oradan, buradan, onu bilemem. Bu tür organik rahatsızlıkta bir doktora gidip ağzını göstermenin ne gibi bir sakıncası olabilir? Ağzını temiz tut. Antiseptik maddelerle gargara yap. Eczanelerde satılıyor. Bari böyle bir faydamız olsun.  

BAŞIM AĞRIYOR

BAŞIM AĞRIYOR

18 yaşındayım, penisim 19 santim, normal mi? Bir de mastürbasyon yaptığım zaman çok başım ağrıyor. Sizce neden böyle oluyor? CEVAP  Değerli okurum, penisin normal. Mastürbasyon sonrası baş ağrın kas kasılmalarıyla ilgili. Mastürbasyondan yarım saat önce baş ağrısı haplarından birini kullan. Bunları denersin. Hâlâ ağrılar devam ediyorsa kas gevşetici ilaçlara geçersin.  

NEDEN ŞİMDİ BAŞLADI?

NEDEN ŞİMDİ BAŞLADI?

27 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Daha önce kendimi kontrol edebiliyordum. Şimdi neden erken boşalıyorum? CEVAP  Değerli okurum, geçecek. Telaş etmezsen yüzde 50 geçecek. Uzmandan yardım alırsan yüzde 100’ü geçecek. Dert etmeye değmez.  

ZEDELENDİ Mİ, YIRTILDI MI?

ZEDELENDİ Mİ, YIRTILDI MI?

Erkek arkadaşımla üstümüzde kıyafetlerimiz varken sürtünme yoluyla birlikte olduk. Benden çok açık renkte biraz kan geldi. Zarım zedelenmiş midir? Yırtılmış olabilir mi? İlişkiye girsem kan gelir mi? CEVAP  Sevgili okurum, tahriş oldu. Zar esnek değilse ilişkide kan gelecek. Esnekse gelmeyecek. Bunlar yapısal özellikler.  

 DÜZLEŞSİN İSTİYORUM

DÜZLEŞSİN İSTİYORUM

17 yaşındayım. Penisim aşağı doğru eğik duruyor. Küçültmek ve düzleştirmek istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? CEVAP  Değerli yavrum, biraz büyü. Penisi kullanma zamanın gelsin, şimdi o yerinde dursun. Eğrilik operasyonla düzelir. Ama büyüklüğü küçülmez. Şu anda sana da bir zararı yok.  

PENİSİM NORMAL Mİ?

PENİSİM NORMAL Mİ?

17 yaşındayım. Penisimin boyu 10 santim. Sizce normal mi? CEVAP  Değerli okurum, büyüyecek. Birkaç santim büyür. 13 santimi de bulursa keyfine bak, yan gel yat! Ama sakın kilo alma. Kilon varsa ver, penisinin görüntüsü daha olumlu olacaktır.  

ZEVK ALAMIYORUM

ZEVK ALAMIYORUM

21 yaşındayım. Sevgilimle ilişkiye girdiğim zaman hiçbir zevk almıyorum. Çünkü vajinası çok geniş. Bunun için ne yapmalıyım? CEVAP  Değerli okurum, seni ilgilendirmez. Çünkü eşin değil. İş bana şikayet etmeye gelmişse ilişkiniz bitmiş demektir. İncitmeden kızı terk et. Böylece umut urganına onu serme. Kanına da daha fazla girme.  

SEVGİLİM HAMİLE Mİ?

SEVGİLİM HAMİLE Mİ?

23 yaşındayım. Kız arkadaşımla prezervatif kullanmadan ilişkiye girdik. Dışarı boşaldım. Acaba hamile mi diye çok korkuyoruz. CEVAP  Değerli okurum, bazen olumsuz, üzücü sürprizler yaşanıyor. O sırada hareketli bir sperm yolunu bulup herkesten önce yola çıkmışsa gebelik olmuş olabilir. Oranı binde bir. Hadi bakalım, biraz bekleyelim. 15-20 gün sonra zaten sonucu test ile öğrenirsiniz.