Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (26 Ocak 2018)

Haydar Dümen 26 Ocak 2018 tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. Takipçilerinden gelen birbirinden ilginç sorulara bakın Haydar Dümen nasıl bir cevap verdi! İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği cevaplar...  

26 Ocak 2018, Cuma 12:22
A A

YIRTICI KUŞ KANARYA OLDU 19 yaşındayım, kız arkadaşımla deneme yapmak istedim ama benim yırtıcı kuş kanarya oldu. Ne yapacağım? CEVAP  Aferin birkaç basamak atlayıp kanaryalığa terfi eden, senden daha akıllı organına. O sana öyle ders verdi ki anlayana akademik konferans gibi. Diyor ki: “Patron, dağlara çelikten de olsa bastonla çıkılmaz. Akıl, estetik, sanat ve genel kültürle donanmazsa aşk yaya kalır. Karşı cinse ilginde ruhunu onun teni ve kokusuyla değil, insana özgü değerlerle doldur. Kartal olup saldıracaksan bu yeteneğini sevgilini korumada kullan. Çünkü bu yolun asfaltı aşktır.” Yapılacak bir şey yok. Sen şimdilik trompet çalmaya devam et.  

FAZLA MI?   18 yaşındayım. Her gün 4 kez mastürbasyon yapıyorum. Bunun zararı olur mu?   CEVAP   Değerli okurum, her türlü zararı olur. Seni yaratıcı gücünden alıkoyar. Bir dal parçası gibi derenin kenarına atıverir.  

KORKU GİDEREK BÜYÜYOR   30 yaşındayım. Sevgililerim oldu ama ilişkiye girmedim. Çok utanıyorum. Yaşım geçtikçe korku büyüyor. Ne olur yardım edin.   CEVAP   Değerli okurum, geç kaldın. Ergenlikten bu yana 15 yıl mastürbasyona alıştın. Tutukluğunu aşmak gerekiyor. Karşı cinsle ilişkinde doğal olmayı öğrenirsen hem onlara alışacaksı n hem de günün birinde uygun biriyle arkadaş olacaksın. Hele bir arkadaş ol bakalım. Gerisini düşünelim. Bu düzenini daha fazla uzatma. Harekete geç.  

CANIM NEDEN ACIYOR?   22 yaşında kızım. 1 yıldır sevgilim var, yüzeysel sevişiyoruz ama orgazm olamıyorum. Penisi vajinama girince acı hissediyorum. Bunun sebebi nedir?   CEVAP   Değerli okurum, daha birleşmeyi gerçekleştirmemişsiniz. Vajina kaslarında kasılman var. Önce ağrı, acı ortadan kalkacak. Sonra zevk kapıları açılacak. Arkadaşlığınız çok yeni. Çözümün hekimin yardımıyla olacağına inanıyorum. Hem psikolojik hem de doku yönünden vajinismusa davetiye çıkarıyorsun.  

SİVİLCE YAPAR MI?   17 yaşındayım. Mastürbasyon yapınca yüzde sivilce çıkar mı?   CEVAP   Çıkmaz oğlum, niye çıksın ki?  

ACABA KIRILDI MI?   27 yaşındayım. 7 yıl önce mastürbasyon yaparken cinsel organımda kırılma hissettim. Şimdi sertleşme sorunu yaşıyorum. İlk birlikteliğimde sorun yaşamamak için ne yapmalıyım?   CEVAP   Değerli okurum, ilk birlikteliğine biraz zaman tanı. Bir üroloji tetkikinden geçmende yarar var. Önce ultrasonla damar ve doku sistemlerine bakılmalı.    

NEDEN KAN GELİYOR?   Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim. Kızlık zarım patladı. Adet kanamasından daha değişik bir kanama oluyor ve sürekli geliyor. Ne yapmalıyım?   CEVAP   Sevgili okurum, kanama oldu zar kendi kendini onardı. Yırtıldı ama yara izi kalmadı. Genel kanın da o kanla ilgisi yok. Normal adetini görüyorsun. Bana göre rengine karışma. Bakalım zaman ne gösterecek? Bu konuyu evlenirken yeniden düşünürsün.  

ACI ÇEKİYORUM   45 yaşında, evli kadınım. Cinsel birleşmeden hiç zevk almıyorum. Çok acı duyuyorum. Doktora gittim. Problem yok diyorlar.   CEVAP   Sevgili okurum, bir kadın- doğum uzmanı acıya neden olan bir sebep bulamamışsa acılı cinsel birleşmeye çözüm bulunur.  

KANAMA OLMADI   23 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ama acı ya da kanama olmadı. Şimdi her ilişkiye girdiğimizde 2-3 gün acı çekiyorum. Ne olur bana yardım edin.   CEVAP   Sevgili okurum, hazırlıksız yakalanıyorsun. Acele ediyorsunuz. Adam da acemi, geçiş süresi kısa. Vajina yeterince esnek değil. Son bir ihtimal vajinada iltihabi bir durum da olabilir. Ama erkeğin yapısal özellikleri de rol oynar.  

ŞÜPHE EDİYORUM   18 yaşında kızım. Mastürbasyon yaparken kan geldi. Bir kez parmağım içeri girdi. Bu kadar basit bir şeyle zar yırtılır mı?   CEVAP   Sevgili okurum, yırtılabilir ama biz buna zedelenme diyoruz. Cinsel birleşmede kanayacaktır. Kendini suçlu gibi görme.  

YIRTILDI MI?   17 yaşındayım. Sevgilimle üzerimizde kıyafetlerimiz varken sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. Boşalma olmadı. Ama sevgilim kan geldiğini söyledi. Acaba kızlığı bozulmuş mudur?   CEVAP   Değerli okurum, bak bir daha böyle şeyler denemeyeceğinize söz verirseniz olanları yazarım. Sevgilin şu anda kız. Ne incindi, ne zedelendi. Senin başında kavak yelleri. Ruhunuzda cinsellik etkileri. Bu yol sizi bitirir. Aklınızı bile yitirtir. Daha duygusal, aşkın kurallarına uygun, sözlü gözlü dolaşmalı, koşmalı bir ilişki yaşayın.  

BOZULMUŞ OLABİLİR Mİ?   2 ay önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdim, yarım saat sonra benden kan geldi. Birkaç gün yanma oldu. Acaba kızlık zarım bozuldu mu? Ben başkasıyla evleneceğim. Yardım edin.   CEVAP   Sevgili okurum, kızlık zarının yerinde durduğuna inanıyorum. Gelen kanın zedelenme sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu zedelenmenin kızlık zarıyla bağını kuramıyorum. Evlenene kadar keyifli yaşa. Şu anda doktora gitmene gerek yok. Sağlam dur ve sakin ol. Gerisi kendiliğinden yoluna girer.    

İLİŞKİMİZ TAMAMLANMIYOR   4 yıllık evli kadınım. Kocamın penisi sertleşiyor. Tam ilişkiye girerken iniyor, ilişki olmuyor. Bazen olsa da ikinci dakikada boşalıyor. Ne yapmamız lazım?   CEVAP   Sevgili okurum, yüzde 90 oranla eşinin organik yani cinsel yapısının etinde, derisinde sorun yok. Önce sana biraz moral vereyim. Bu durum birçok evlilikte görülen bir tablodur. Sizinki uzun mu sürdü bilmiyorum. Eğer öyleyse hastalık oranını ben yüzde 20’ye çıkarıyorum. Eşinin bir check up yaptırması gerekir. Bozukluk varsa ona göre işlem yapılır. Yoksa, organik yapı sağlamsa orada psikiyatri uzmanları devreye gireriz, gereğini yapar, önce tetkik sonra tedavi ederiz. Kısaca bu işin önce adı konulmalıdır.    

1 YILDIR İLAÇLA SERTLEŞİYOR 38 yaşında 15 yıllık evliyim. 1 senedir sertleşme sorunum var. Doktora gitmedim. İlaçla bu sorunu giderdim. Sürekli kullanmak sorun yaratır mı? CEVAP  Değerli okurum, gel seninle röportaj yapalım. İşte sorular. Eşini seviyor musun? Cevap: Evet. İki kişi arasındaki paylaşımla evliliğin mutlu geçeceğine inanıyor musun? Cevap: Evet. Cinselliğin çok önemli olduğunu mu düşünüyorsun? Cevap: Evet. İnsan ömrünün uzadığını biliyor musun? Cevap: Evet. Cinselliği cansız ve sönük bir evlilikte geçimsizliğin olacağını hesap ediyor musun? Cevap: Evet. Uzamış sağlık sorunlarında uzmana gidilmeli mi? Cevap: Evet. Birader hep evet diyorsun da ilacın doktordan alındığını bilmiyor musun? Cevap: Evet. Öyleyse bu derdi niye çekiyorsun?