Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (8 Nisan 2017)

Haydar Dümen 8 Nisan 2017 tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı

08 Nisan 2017, Cumartesi 17:49
A A
CANIM SEKS YAPMAK İSTEMİYOR

CANIM SEKS YAPMAK İSTEMİYOR

44 yaşındayım ve 2 yıldır sertleşme olmuyor. Şimdiye kadar hızlı yaşadım, her hafta başka kadınla gezerdim. Artık canım seks yapmak istemiyor. Eşim çok şikayetçi. Ne yapmalıyım? CEVAP Vah benim olgun, dolgun yaşta, cinsellikte konkordato (iflas) ilan eden değerli okurum. O kadın senin, öteki yine senin ya çevredekiler? Onlar kimin? Eşin sanırım durumu rüyalarıyla idare etmiş ve 2 çocuk nedeniyle boynunu büküp kalmış, kendini dualara adamıştır. Bir mirasyedi düşün. Bütün servetini yemiş ama mide fesadına değil, mide isyanına uğramış!!! Yani durumun ona benziyor. Senin organ pasif direnişe geçmiş!!! Diyelim ki ben tedavi ettim. Yine mi eski hamam, eski tas olacak? Yine mi yengemin hakkını sokaklardakine mi savuracaksın? Neyse, doktor sorumluluğum tuttu, olayının tedavisi var. Bu duruma bir ürolog arkadaş bakar ve çare bulur.  

KIZ ARKADAŞIMI NASIL KANDIRIRIM

KIZ ARKADAŞIMI NASIL KANDIRIRIM

25 yaşındayım. Kız arkadaşımla çok güzel bir ilişkimiz var. Ama o cinsel ilişkiden korkuyor. Evinden bakire olarak çıkmak istiyor. Yüzeysel bir şeyler yaşıyoruz. Onu nasıl kandırabilirim? CEVAP  Ne kadar ayıp bir sözcük kullanıyorsun değerli okurum. Ne demek kandırmak?!... Diyelim ki onunla evlendin, kız çocuğun oldu. O da evlilik yaşına geldiğinde, evinden bakire çıkmak istediğinde müstakbel eşi “Hemen!!!” dese, sen ne derdin? Eşin olacak kızın, kendi değer yargılarına, duygu, emel ve hayata bakış tarzına saygı duymuyorsan evliliğin temelleri şimdiden sarsılmış demektir. 50 yıl bu eyleme doyacaksın. Gün gelecek “Ondan beklediğimi bulamadım” diye bıkkınlık reaksiyonları da göstereceksin. Şimdi bu kızın duygularını saygıyla değerlendir, kendi olgunlaşmanı bekle.  

SEVGİLİMİN SİNİRLERİ BOZULUYOR

SEVGİLİMİN SİNİRLERİ BOZULUYOR

29 yaşındayım, cinsel deneyimim çok değil. Bu ara bir partnerim var. Ama geç boşaldığım için kız çok yoruluyor. Haftada 1 kez ilişkiyi kabul ediyor. Sinirleri bozuluyormuş. Erken boşalmak için ne yapmalıyım? CEVAP  Karşılaştığım soruların en zorlarından biri bu değerli okurum. Erken boşalmaya çare buluyoruz da geç boşalma için çoğu kez elimizden bir şey gelmiyor. Bu gibi sorunlar bilinçaltının kıvrımlarında casus gibi yattıklarından teşhis ve tedavide zorlanıyoruz. Çünkü sorun olan onların kuyruklarından yakalayıp çıkaramıyoruz. Ne yazık ki seninkisi bu duruma da uymuyor. Yapacağın fazla bir şey yok. Arkadaşının dediğin uy. Böyle gidersen ilişkiniz bitecek. Zaten bir zaman sonra kız arkadaşın buna karar verecektir. Sonunda bu kız evlenecek ve anneliğin keyfine, tadına varacaktır. Ve seninle geçirdiği günlerine acıyacaktır. Ortayı bulmaya çalışın, ‘yukarısı bıyık, aşağısı sakal’ durumumdayım. Şimdilik bu kadarına razı olun, kendi çarenizi kendi vicdanınız ve aklınızla bulun.  

KARŞILIK BULAMIYORUM

KARŞILIK BULAMIYORUM

27 yaşındayım, yeni evliyim. Karımla ilişkiye girince karşılık bulamıyorum. Ne yapayım? CEVAP  Değreli okurum, kaç yaşındasın? Eğitimin ne? Karın kaç yaşında? Yatakta bencil misin, arkanı dönüp uyuyor musun? Erken boşalman var mı yani kadın her seferinde yarıda mı kalıyor? Arada bir kadınının yaş günü, evlilik yıldönümünüzü anımsayıp gönül alıyor musun? Bir tek papatya koparıp verdin mi? Hadi bakalım, karının gönlünü almayı unutma.  

SPERM KAYBI OLMASIN DİYE...

SPERM KAYBI OLMASIN DİYE...

Mastürbasyon yaptıktan sonra fazla sperm kaybı olmasın diye penisimi sıkıyorum. Bu ileride bir sorun yaratır mı? CEVAP  Değerli okurum, yanlış bir şey yapıyorsun. İç dokularda zedelenme ya da yırtılmalara neden olabilir. Senin sperm dediğin şey, tükürüğümüz gibi bir tür atık maddedir. Bundan böyle deneme.  

YETERLİ Mİ?

YETERLİ Mİ?

25 yaşındayım, yakında düğünüm var. Penisim 12 santim. Karımı tatmin edemem diye korkuyorum. Cinsel organım yeterli mi? CEVAP  Uygundur değerli okurum, güle güle evlen. Sen de, eşin de mutlu olacaksınız. Bu bir uzman görüşüdür. Tabii çocuklarınız da olacak. Hep beraber nice güzel günlere.  

BÜYÜTEBİLİR MİYİZ?

BÜYÜTEBİLİR MİYİZ?

Cinsel organım küçük diye ilişkiye giremiyorum. Boyum 1.96. Acaba penisimin küçüklüğü bununla ilgili olabilir mi? Büyütme imkanı var mı? CEVAP  Değerli okurum, ameliyatla cinsel organ 1-2 santim büyür. Ama boyut vermediğin için bir şey diyemeyeceğim. Bana göre normaldir. Ama sana göre küçük geliyor olabilir.  

NEDEN SERTLEŞME OLMADI?

NEDEN SERTLEŞME OLMADI?

21 yaşındayım. Kız arkadaşımla ilişkiye girmek istedim, sertleşme olmadı. Sorunum psikolojik mi? CEVAP  Değerli okurum, her şey psikolojik ve heyecandan. Dertlenecek, sorun yapacak bir şey yok. Bunu kendine sorun yapmazsan daha çabuk çözülür. Ama problem yaparsan alışkanlığa dönüştürebilirsin. Heyecanda, sorgulamalarda ve tedirginliklerde böbrek üstünden adrenalin salgılanır. Bunu sıfırlamak gerekir. Bu da zaten kendiliğinden, alışkanlıklar oluşunca düzelir.  

SEVGİLİMDEN KÖTÜ KOKU GELİYOR

SEVGİLİMDEN KÖTÜ KOKU GELİYOR

26 yaşındayım, 4 ay önce kız arkadaşım oldu. Sevgilimle defalarca ilişkiye girdik, problem yoktu. Son zamanlarda kızın vajinasından kötü bir koku geliyordu. Ben çok iğrendim. Evlenince de böyle bir sorun yaşar mıyım? CEVAP  Değerli okurum, büyük olasılıkla kız arkadaşın mantar türü bir iltihaba yakalandı. İğrenmen doğaldır, olabilir. Ama bu hayat boyu sürmez. Başka kız arkadaşların ya da evleneceğin kadın, sana eski günleri yeniden yaşatacaktır. Kafana takma, olay psikolojik. Zamana bırak.  

BİR KIZIN ELİNİ BİLE TUTAMADIM

BİR KIZIN ELİNİ BİLE TUTAMADIM

22 yaşındayım. Hiç sevgilim olmadı hatta bir kızın elini bile tutmadım. Reddedilmekten korkuyorum. Bana bir çare bulun. CEVAP  Değerli okurum, bir sevgilinin olmasını en az senin kadar istiyorum. Duyguların gelişsin, arınsın ve ruhun çiçek açsın. Gençliğini yaşa. Böylece de çevreye daha hoşgörülü bak. Aile ilişkilerin de düzelir. Dahası da derslerindeki başarın da artabilir. 1) Kız arkadaşını cinsel bir obje gibi görme. İnsani değerlerini öne çıkar. 2) Nazik ol ve güven ver. 3) Beklemesini bil.  

HAMİLE KALIR MI?

HAMİLE KALIR MI?

22 yaşında kız arkadaşım var. Sevgilimin adetinin 4’üncü günüydü. Adet döneminde hamile kalınmaz diye biliyordum. Bu nedenle içine boşaldım. Şimdi gebe kalırsa diye korkuyoruz. Ne olur bana yardım edin. CEVAP  Değerli okurum, bildiğin doğrudur. Şu anda yapılacak bir şey olmadığı gibi gereği yoktur. Huzurunuzu kaçırmayın.  

NASIL DAVRANACAĞIM?

NASIL DAVRANACAĞIM?

22 yaşında, nişanlı kızım. 1 ay sonra düğünüm var. İlk gece çok zor geçer diye korkuyorum. Benim hiç tecrübem yok. Ne yapmam gerekiyor? CEVAP  Sevgili okurum, ilk gece zor değildir. Çünkü doğa, insanlara hem zorluk yaratıp hem de birinci kural olarak üremeyi istemez. İlk gecede zorlukları kendimiz yaratırız. Aceleci ve acemi işi hemen bitirmeye çalışan bir erkek, dışarıda çarşaf bekleyenler, içeride korkudan titreyen bir kadın olunca sıkıntı olur. Eşini yumuşat, zaman iste. “Biraz el ele oturalım, konuşalım, kendime geleyim” de. Ona yavaş olmasını söyle.  

İLK İLİŞKİDE KANAMA OLUR MU?

İLK İLİŞKİDE KANAMA OLUR MU?

24 yaşındayım. İlk ilişkide kızlık zarının yırtıldığını erkek anlayabilir mi? Mutlaka kanama olur mu? Olmazsa sebebi nedir? CEVAP  Değerli okurum, kızlık zarı esnekse kanamaz, kanamadığı zaman da erkek bunu anlayamaz.