Prof.Dr. Ünsal Oskay'a veda

Prof.Dr. Ünsal Oskay'a veda

19 Ekim 2009, Pazartesi 13:10
A A

Cumartesi günü evinde yaşamını yitiren iletişim ve sosyalbilimci Prof. Dr. Ünsal Oskay için ilk tören bir süre dekanlığını da yaptığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde düzenlendi. Buradaki törende Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Orkan, Oskay'ın oğlu Çınar Oskay'ın yanısıra Oskay'ın arkadaşları ve öğrencileri onunla ilgili hatırlarını anlattılar.

OĞLU ÇINAR OSKAY: "SİZ ONUN ANISINI YAŞATACAKSINIZ"

Naaşına Türk bayrağı örtülen Oskay'ın üniversitedeki cenaze töreni saygı duruşu ile başladı.Törende konuşan Oskay'ın oğlu Çınar Oskay, "Babam hayatının en güzel yıllarını bu okulda geçirdi.Ben burada fazla bir şey söylemek istemiyorum.Size çok teşekkür ediyorum. Ailecek gazetede çıkan haberleri okuyoruz ve en çok hoşumuza giden öğrencilerinin anlattıları anılar oluyor.Siz onun anısını yaşatacaksınız" diye konuştu.

"ÖĞRENCİLERİ KONUŞURKEN GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI"

Prof.Dr.Nurçay Türkoğlu ise,"Ben Ankara'dan öğrencisiyim.Onun öğrencisi olmaktan her zaman gurur duydum."dedikten sonra ağladı.Törende üniversite hocalarının yanı sıra öğrencileri de konuştu.Öğrencilerinin konuşurken gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

CENAZEYE PEK ÇOK TANINMIŞ İSİM KATILDI

Törenin ardından Oskay'ın cenazesi alkışlar arasında cenaze aracına bindirilerek, cenaze namazı için Teşvikiye Camii'ne getirildi. Buradaki cenaze törenine ise Oskay'ın ailesi, arkadaşları ve öğrencilerinin yanısıra Sezen Cumhur Önal, Cahit Berkay, Ertuğrul Özkök, Doğan Hızlan, Mehmet Yakup Yılmaz, Ali Kırca, Nuri Çolakoğlu, Can Dündar, Orhan Erinç, İclal Aydın gibi iletişim, sanat ve siyaset dünyasından tanınmış isimler katıldı.

OĞLU VE KIZININ BÜYÜK ÜZÜNTÜSÜ

Ünsal Oskay'ın kızı Defne Oskay, babasının herkes için çok değerli olduğunu kaydederek, "Çok yoğun çalıştığı, bilim adamı olduğu için özel hayatına, bize çok zaman ayıramadı. Keşke daha çok görüşebilseydik. Ama bu kadar sevildiğini gördüğüm için çok onur duydum" dedi. Oğlu Çınar Oskay da, "Şuanda öğrencilerinin söylediği şeyleri dinliyorum onları unutmamaya çalışacağım. İstemediği hiçbirşeyi yapmadığ babam hayatında ve ona sunulan bu hayatta bu şekilde özgür olmayı başardı, bunu çok hayranlıkla hatırlayacağım ve artık babam yok ama o hayattaymış gibi onu üzmeyecek şekilde yaşamaya çalışacağım" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE İLETİŞİM BİLİMİNİN İLK BÜYÜK TEORİSYENİYDİ"

Doğan Yayın Holding Yayın Danışmanı Nuri Çolakoğlu da, "Yetiştirdiği öğrenciler, anlattıklarıyla Türkiye'deki birçok insanın ufkunun genişlemesine katklıda bulunmuş çok değerli bir hocaydı" dedi. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de, kendisinin de Ünsal Oskay'ın öğrencisi olduğunu kaydederek, "Türkiye'de iletişim biliminin ilk büyük teorisyeniydi. Bütün hayatı boyunca da popüler kültürün önemi üzerine dikkat çekti. Çünkü 1960'lı yılların sonlarında daha henüz, bu oluşan popüler kültür önemsenmiyor, ciddiye alınmıyordu. Yani İbrahim Tatlıses'i ciddiye alan insan yoktu. Bunun sosyolojik olarak ne anlama geldiğini anlayan insanlar yoktu. Ünsal Oskay, ilk defa bunun toplumları çok yakından ilgilendiren çok önemli sosyolojik fenomenler olduğunu anlayan insandı ve bizlere bu teorik çerçeveyi o verdi. Türkiye'de yeni bir iletişim insanı ve profilinin doğmasında Oskay'ın bize çizdiği o teorik çerçevenin çok önemli rolleri oldu. Modernlikten anlayan, dünya nereden nereye gidiyor bunu anlayan insandı. Çok önemli bir iletişim bilimcisiydi" diye konuştu. Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ise "Oskay hakkında benim için önemli olan bir toplumun, bir insanın estetik ve bireysel özellikler kazanması için yazdıklarıdır" dedi. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Oskay'ın cenazesi alkışlar ve gözyaşları arasında defnedilmek üzere Yeniköy Mezarlığı'na götürüldü.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.