Prof. Dr. Teoman Kadıoğlu

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186532.teoman-kadioglu.png

Prostat kanseri saatli bomba gibi

Çarşamba, 09 Haziran 2010 - 05:00

Prostat kanseri adeta bir saatli bomba gibi. Çünkü uzun süre vücut içinde gelişiyor ve hiçbir belirti vermiyor. Fast food beslenmenin prostat kanseri riskini artırdığı söyleniyor. Bu hastalığın ortaya çıkışını önlemek mümkün olmasa da en azından meyve-sebze ağırlıklı beslenilmeli...

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsız mı olacağım?

Prostat kanserinin belirtileri ile prostat hastalığının belirtileri aynı mı? Bu hastalığı önlemek için yapılacak bir şeyler var mı? Bir de prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık olur mu?

CEVAP Prostat kanserinin kendine özgü bir belirtisi yok. Bu hastalık bir saatli bomba gibi. Vücudun içinde gelişiyor ta ki ilerleyip kemiklere atlayarak bir kemik kırılması durumda araştırma yapılması sonucu ortaya çıkabiliyor. Sebze-meyve türü ağırlıklı öneriliyor. Batı usulü fast-food tarzı beslenmenin prostat kanseri riskini artırdığı söyleniyor. Bu nedenle prostatı önlemek için yapılacak belirli bir tedavi şekli olmasa da doğal beslenmenin her türlü hastalığa olduğu gibi prostat kanserine de iyi geldiği belirtiliyor. Bitki kökleriyle ilgili ilaçlardan da bahsediliyor. Ancak bunların hiçbirinin yüzde 100 doğruluğunun kanıtlanmadığı da bir gerçek. Bu tip ameliyatları olan insanlar genellikle yaş nedeniyle büyüyen prostatı küçültmeyi amaçlıyorlar. Bu nedenle yaşları ileri. Bir de ameliyat geçirince iktidarsızlık en azından kendine güvensizlik dönemi olabiliyor.

Kısırlık sorunu ortaya çıkabilir

Ayrıca ileri yaş grubunda ve başka, şeker, kalp, tansiyon gibi sorunları olabilen yani zaten cinsel gücü etki altında olan insanların bu ameliyatı olduğunu da göz önünde bulundurmak lazım. Kapalı prostat ameliyatı sonrası yüzde 10, açık prostat ameliyatı sonrası yüzde 15 bir iktidarsızlık riski var. Kanser ameliyatında ise iktidarsızlık riski çok daha yüksektir. Kanser ameliyatı olanların çoğu ereksiyon güçlerini kaybeder. Bir de bu ameliyattan sonra yaklaşık hastaların dörtte üçünde meni ileriye doğru değil arkaya idrar kesesine doğru fışkırıyor bu durumda da bir iktidarsızlık değil ama kısırlık sorununu ortaya çıkarıyor.

Yumurtam zedelenmiş, kısır olur muyum?

21 yaşındayım. Bundan 3-4 yıl önce yumurtalıklarıma bir darbe aldım. Yumurtalardan birinin uç kısmı zedelenmiş. Bu bende herhangi bir kısırlık vakası doğurur mu? Ayrıca penisimde sola doğru bir eğrilik var. Bu bir sıkıntı yaratır mı?

CEVAP Yumurtanın üzerinde yapışık bulunan epididim denilen organ sperm hücreleri taşıyan ince kanallardan oluştuğundan zarar görmüş olabilir. Bu durumda o yumurtadaki döl hücreleri meniye ulaşamayabilir. Fakat diğer testis normal ise bir sorun olmaz ve çocuğunuz olabilir. Bu kanallar gerekiyorsa mikrocerrahi ile ehil ellerde ameliyat ile açılabilir.