Önceki Fotolar

Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları heyecanı başlıyor!

Güney Kore'nin PyeongChang kentinin ev sahipliği yapacağı 23. Kış Olimpiyat Oyunları, bugün düzenlenecek açılış töreniyle resmen başlayacak.

09 Şubat 2018, Cuma 10:33
A A

1988 yılında Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan Güney Kore, daha önce başarısızlıkla sonuçlanan iki adaylığın ardından Fransa'nın Annecy ve Almanya'nın Münih kentlerini geride bırakarak tarihinde ilk kez kış oyunlarını düzenleme hakkını elde etti.

Oyunların yapılacağı PyeongChang, Güney Kore'nin başkenti Seul'e 130, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında askerden arındırılmış bölgeye ise 96 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 

15 disiplinde 102 madalya mücadelesinin yapılacağı oyunlarda, 3 bin 894 sporcu ve yetkili olimpiyat köyünde konaklayacak. 

Olimpik ve paralimpik oyunlarda toplam 22 bin 400 gönüllü görev yapacak. Dünya genelinde 91 bin kişinin gönüllü olmak için başvurduğu, kabul edilenlerin yüzde 14'ünün okyanus aşırı ülkelerden geldiği bildirildi. 

Oyunlar sırasında yaklaşık 3 bin personel de Gangneung'da yapılan ikinci bir köyde kalacak.

Olimpiyatların madalyaları ise Güney Koreli Lee Suk-woo tarafından tasarlandı.

Oyunların maskotu olarak tanıtılan beyaz kaplanın adı ise "Soohorang". 

Maskotun adı, Kore dilinde korumak anlamına gelen "sooho" kelimesiyle, kaplan anlamındaki "Ho-rang-i" kelimelerinden türetildi.

Oyunlar, iki yıldır diplomatik ilişkisi bulunmayan Güney Kore ile Kuzey Kore arasında da köprü kurulmasını sağladı. 

Açılış törenine "Birleşik Kore" bayrağı altında katılacak Kuzey ve Güney Koreli sporcular, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) onay vermesinin ardından oyunlarda Birleşik Kore Kadın Buz Hokeyi Takımı ile mücadele ederek bir ilki gerçekleştirecek. 

Milli sporcu Fatih Arda İpçioğlu, 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'nda normal tepe bireysel elemelerini geçemedi. 

Türkiye'yi bu kategoride olimpiyatlarda temsil eden ilk sporcu olarak tarihe geçen Fatih Arda, 79 metrelik atlayış ve 68,2 puanla 57 yarışmacı arasında son sırada yer aldı. 

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na katılacak Kayak Milli Takımı'nda hazırlıklar tamamlandı. 

8 SPORCU İLE 2018 KIŞ OLİMPİYATLARI'NDAYIZ

8 SPORCU İLE 2018 KIŞ OLİMPİYATLARI'NDAYIZ

Milli Takım kafilesinde, alp disiplini, kayaklı koşu, kayakla atlama ve artistik buz pateni branşlarında 8 sporcunun yanı sıra 5 antrenör, 3 idareci ve bir de fizyoterapist yer alacak. 

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na katılacak Milli Takım kafilesinde yer alan isimler şöyle:

Sporcular: Serdar Deniz ve Özlem Çarıkçıoğlu (Alp disiplini), Hamza Dursun, Ömer Ayçiçek ve Ayşenur Duman (Kayaklı koşu), Fatih Arda İpcioğlu (Kayakla atlama), Alper Uçar, Alisa Agafonova (Artistik buz pateni)

Antrenörler: Pekka Niemela, Kimmo Savolainen, Sabahattin Oğlağo, Renato Gaspar (Kayak), Pasquale Camerlengo (Buz pateni) 

İdareciler: Ümit Uçar (Buz pateni), Fatih Kıyıcı (Kayak), Erdem Doğan (TMOK)

Fizyoterapist: Adem Çalı

REKORLARIN YILI

REKORLARIN YILI

2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda kayakla atlama branşında yarışmaya hazırlanan Japon Noriaki Kasai, oyunlara 8'inci kez katılarak rekor kıracak. 

Japonya adına kayakla atlamada yarışacak 6 erkek sporcu arasında yer alan 45 yaşındaki Kasai, kariyerinde 8'inci kez kış olimpiyatlarına katılarak rekoru paylaştığı luge disiplininde yarışan Rus Albert Demchenko'yu geçecek. 

Olimpiyatın açılış töreninde Japonya adına bayrak taşıyacak Kasai, kıracağı rekordan memnuniyet duyduğunu belirterek, "Asıl amacım ise daha önce kazanamadığım altın madalyayı elde etmek. PyeongChang'da bu nedenle yarışıyorum." diye konuştu. 

Albertville'de düzenlenen 1992 Kış Olimpiyatları'ndan başlayarak tüm oyunlara katılan Kasai, bu süreçte iki gümüş ve bronz madalya elde etmişti. 

6 Haziran 1972 tarihinde dünyaya gelen Kasai'nin kış olimpiyatlarına katılan en yaşlı sporcu unvanını elde etmesi için bir süre daha beklemesi gerekiyor. 58 yaşında İsveç Curling Takımı ile 1924 Kış Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanan Carl August Kronlund, oyunlara katılan en yaşlı sporcu unvanını elinde bulunduruyor.