Radyasyon yayılmaya başladı

Fukuşima Nükleer Santrali'nde 4 No'lu reaktörde çıkan yangın söndürüldü. Güvenlik çemberi 30 km'ye çıkarıldı. Santraldeki dördüncü patlamanın ardından radyoaktif maddelerin doğrudan atmosfere karıştığı bildirildi

15 Mart 2011, Salı 07:14
A A

Japonya'daki Fukuşima nükleer santralinde bugün meydana gelen dördüncü patlamanın ardından, tüketilmiş yakıt depolama havuzunda yangın çıktığı ve radyoaktif maddelerin doğrudan atmosfere karıştığı bildirildi. Fukuşima'daki patlamayı bir saat sonra öğrenen Japonya Başbakanı Naoto Kan'ın kendisine haber vermeyen santral yöneticilerine ateş püskürdüğü ifade edildi.

Deprem ve tsunamiden zarar gören Japonya'nın kuzeydoğusundaki Fukuşima 1 nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe yangın çıkmıştı. Japonya Başbakanı Naoto Kan, televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, 4 numaralı reaktörde yangın çıktığını ve radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurmuştu.

Japon Jiji haber ajansı, hidrojen patlamasından kaynaklanan yangının, Japonya'da konuşlandırılmış ABD birliğinin askerleri tarafından söndürüldüğünü bildirdi.

Başbakan Naoto Kan, "Santrale 20-30 kilometre yakın mesafede bulanan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum" diye konuştu.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano ise santralden atmosfere yayılan hidrojenin radyoaktif madde taşıdığını ve insan sağlığı için tehlike teşkil ettiğini belirtti.

Edano, artan radyasyon oranının insan sağlığı için zararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Yetkililer, Cumartesi günü meydana gelen reaktör patlamasının ardından, santrale 20 kilometre mesafede oturan 200 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmesini istemişti.

FRANSIZ BÜYÜKELÇİLİĞİ YALANLADI

Başkent Tokyo'daki Fransız Büyükelçiliği yetkilileri, radyoaktif bir bulutun başkente doğru yol aldığı yönündeki haberleri yalanladı.

Büyükelçilik tarafından yayımlanan yazılı açıklama, meteorolojinin verdiği son habere göre, rüzgarın döndüğü ve radyoaktif bulutun Tokyo'ya doğru yönelmedği belirtildi.

Deprem ve tsunamiden zarar gören ülkenin kuzeydoğusundaki Fukuşima 1 nükleer santralinin 2 numaralı reaktöründe bugün meydana gelen patlamanın ardından, atmosferde oluşan radyoaktif bir bulutun Tokyo'ya doğru yöneldiği bildirilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;