Rahim ağzı kanseri nasıl anlaşılır?

Rahim ağzı kanseri nasıl anlaşılır?

30 Eylül 2009, Çarşamba 15:16
A A

 

Rahim ağzı kanseri sık görülüyor. Doktor kontrollerini ihmal etmez, düzenli olarak smear testinizi yılda bir kez yaptırmazsanız sorun büyüyebilir. Eğer hastalık en başında yakalanabilirse tedavi ediliyor, hasta sağlığına kavuşuyor.

İlaçların bebeğe zararı olur mu?

6 yıllık evliyim. İlk gebeliğimi 6 yıl önce yaşadım, 10 haftalıkken bebek gelişmemiş, kalp atışı da yokmuş. Kürtaj olmuştum. Şimdi 14+4 günlük hamileyim. İdrar tahlillimi size yazıyorum. Doktorum vajinal fitil ve krem verdi. Bunları kullanmamda sakınca var mı? Bebeğe zararı olur mu? İlaç kullansam erken doğum ya da düşüğe neden olur mu?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, ilk gebelik düşükle sonlandığı için daha dikkatli olmanız gerekiyor. Şikayetleriniz için verilen ilaçların bebek ve sizin açınızdan bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Tedaviden sonra tahlilleri tekrarlamanızda fayda var. İdrarda kan olmamalı. Bunu mutlaka takip edin ve eğer yapılmadı ise vajinal smear de yaptırın.

Rahim ağzında yara varmış, ameliyat olmalı mıyım?

32 yaşında, evli, 2 çocuk annesiyim. Düzensiz kanamalarım başladı. Eşimle beraber olduduktan sonra da kanama oluyordu. Doktora gittim “Rahim ağzında yara var” deyip bir parça aldı. Önceki gün gittiğimde yaranın iyi olmadığını ve ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Bu nasıl bir ameliyat? Hemen ameliyat olayım mı?

CEVAP: Değerli okuyucumuz, anlattığınıza göre rahim ağzına ait kötü huylu bir tümör olmalı. Yaşınızın genç olması ve şikayetleriniz daha çok bu hastalığı düşündürüyor. Ülkemizde genital organlarda en sık görülen rahim ağzı kanseridir. Senede bir smear alındığı takdirde daha hastalık başlamadan teşhis edilme imkanı vardır. Maalesef ihmal, yeterince bilgi sahibi olmama gibi nedenlerle ihmal ediliyor ve hastalık ilerliyor. Erken dönemlerde rahim ağzına yapılacak basit bir ameliyatla tedavi sağlanırken hastalık ilerlediği zaman çok büyük operasyon gerekiyor. Durumunuz nedir tabii bilemiyorum.

Büyük operasyon gerekecek ise bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bu tip kanser ameliyatları için çok iyi eğitim almış doktor ve bu ameliyat için imkanları yeterli bir merkez olması gerekiyor. Türkiye’de bu imkanlara sahip sanırım 50 civarında sağlık kuruluşu var. Umarım hastalığınız erken yakalanmış olsun. Bu hastalıktan kurtulmanız mümkün. Şimdiden geçmiş olsun.

Adetlerim çok sancılı ve ağrılı oluyor

24 yaşında bir genç kızım. Benim sorunum adetlerimin çok ağrılı ve sancılı geçmesi. Kadın doğum uzmanına gittim, yapılan test ve ultrasonda bir şey çıkmadı. Ağrılarım bir hafta boyunca sürüyor, neredeyse komalık oluyorum. Bu durum ileride anne olmamı ve evliliğimi etkiler mi?

CEVAP: Ağrılı adet görme ne evlenmenizi ne de büyük olasılıkla çocuk sahibi olmanızı engeller. “Doktora gittim, yapılan testlerde bir anormallik çıkmadı” diyorsunuz. Peki doktorunuz size ilaç vermedi mi? Sizin durumunuzdaki kadınların çoğu doğum kontrol hapları ile rahat ediyor. Bu konuyu doktorunuza sorun. Eğer sizin bu ilacı kullanmanız sakıncalı değilse sizin de şikayetlerinizi geçireceğini tahmin ediyorum.

Profesör Jinekolog Doktor Derin Kösebay

sagik@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;