Rahim nakli iki yıl uzaklıkta

Britanyalı bilim insanları, iki sene içinde rahim naklinin yapılabileceğini bildirdiler

22 Ekim 2009, Perşembe 11:53
A A

Daily Mail gazetesinin haberine göre bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları çalışmada, bebek taşımaya imkan verecek şekilde rahim naklinin yapılabileceğini kanıtladılar.

Böylece, doğuştan rahmi bulunmayan ve kanser veya başka hastalıklar yüzünden rahmi alınmış kadınlar bebek sahibi olma imkanına kavuşabilecek.

Suudi Arabistan’da 2000 yılında bir kadına rahim nakli yapılmış, ancak rahmi bağlayan damarlar çok dar olduğu ve bazıları pıhtılarla kapandığı için organ 3 ay sonra bozulmuştu. Hammersmith Hastanesi jinekoloji cerrahı Richard Smith, rahime uzun süre kan akışını sağlayacak bir yöntem bulduğunu söyledi.

FARELERDE BAŞARI SAĞLANDI
Smith’in bulduğu teknikte, belli başlı damarları birbirine bağlayan ve damarların daha önce kullanılanlardan daha geniş olduğu "vasküler yama tekniği" kullanıldı. Smith çalışmasında, 5 verici fare ile 5 alıcı fare kullandı ve alıcı fareler 10 ay yaşadı. Farelere yapılan otopside naklin başarılı olduğu görüldü.

Halledilmesi gereken bazı teknik meselelerin olduğunu belirten Smith, bununla birlikte tam olarak damarlandırılmış başarılı bir nakilin nasıl yapılabileceğini gördüklerini söyledi.

Ancak Smith, yeteri kadar araştırma fonu bulamadığı için çalışmasının sekteye uğradığını belirtti. Smith, çalışmasına devam edebilmek için gerekli 250 bin sterlini toplamak amacıyla Uterine Transplant UK adlı bir hayır kurumu kurmayı planlıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;