Rainbow turunu tamamladı

Greenpeace'in efsane gemisi "Rainbow Warrior", "Akdeniz'i Koruyalım" turu kapsamında Muğla'nın Marmaris ilçesine geldi

20 Eylül 2009, Pazar 15:02
A A

Marmaris Limanı’na demirleyen Rainbow Warrior isimli gemide basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Marmaris’in ve Gökova Körfezi’nin çok önemli bir bölge olduğunu belirterek "Bugüne kadar alınan önlemler, zarar görmüş deniz kaynaklarının iyileştirilmesi için yeterli değil.

Yapılması gereken tamamen koruma altına alınmış büyük ölçekli deniz rezervleri ağının oluşturulması ve bunu oluşturacak siyasi irade. Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler çok geç olmadan harekete geçmek zorundalar. Bu kapsamda Marmaris Körfezi’nin de koruma altına alınması lazım" dedi.

Dökmecibaşı, Türkiye’nin üç tarafında deniz olmasına rağmen denizlerin korunması için çok az çaba sarf edildiğini iddia ederek, şöyle konuştu: "Tamamen koruma altına almak insanoğlunun yıkıcı faaliyetlerinden korunaklı, sadece sürdürülebilir balıkçılığa ve bilimsel araştırmalara izin veren bölgelerin oluşturulması anlamına gelir, Türkiye’de ise henüz bu anlayışta bir yasal düzenleme bulunmuyor.

Greenpeace’in efsane gemisi Rainbow Warrior, haziran ayında başlayan 3 aylık ’Akdeniz’i Koruyalım’ turunun Türkiye ayağını Marmaris’te tamamladı."

20 YILDIR GREENPEACE’TE

Greenpeace’de 20 yıldır kaptan olarak görev yapan Yeni Zelanda vatandaşı Derek Nicolls, kampanya kapsamında bugüne kadar 5 ülkeyi ziyaret ettiklerini ve son olarak Türkiye’ye geldiklerine belirterek, "Gemide 13 ülkeden 29 gönüllü ve personel görev yapıyor. Türkiye’yi ziyaretim esnasında doğal güzelliklerine hayran kaldım. Türkiye’de yaşayan insanlar bu doğal güzellikleri mutlaka korumak için mücadele etmeli" dedi.

67 YAŞINDAKİ GÖNÜLLÜ

Kampanyaya destek vermek amacıyla Ankara’dan yola çıkan 67 yaşındaki Greenpeace gönüllüsü Perihan Pulat, 10 yıldır Greenpeace’in eylemlerine katıldığını söyledi. Pulat, "Akdeniz’i Koruyalım kampanyasına destek amacıyla İzmir, Datça ve Marmaris’e geldim.

Ankara’da katıldığı bir Greenpeace eylemi esnasında gözaltına alındım. Greenpeace’in gönüllüleri içinde en yaşlı olan ve kendini en genç hisseden gönüllüyüm" dedi. Bu arada, Marmaris Limanı’na demirleyen gemiyi yakından görmek isteyen turistler için tekne turları düzenlendi.

Gemiye girişlerine izin verilmeyen turistler ve vatandaşlar, gemiyi fotoğraf makineleri ve kamerayla görüntüledi. Rainbow Warrior’ın "Akdeniz’i Koruyalım" turu Malta’da başladı, İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan’dan sonra Türkiye’de devam etti. Geminin Türkiye’deki rotasında İstanbul, Gerence, İzmir, Sığacık, Datça ve Marmaris bulunuyordu. Geminin bundan sonraki durağının Lübnan olduğu bildirildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;