Ramazan ayı gezi rehberi; Göynük

Ramazan ayında iftarda nereye gitse diyenler için hafta sonunda Bolu'nun Göynük ilçesi ilginç bir alternatif olabilir. Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin Hazretleri'nin türbesinin de yer aldığı Göynük'te Ramazan'a has ilginç bir gelenek ilgi çekiyor. İlçede Ramazan ayında restoranlarda 12 çeşit yemek çıkıyor. 20 dakika gibi bir sürede bu yemekler servis ediliyor ve yeniliyor. Yemeklerin sıralaması ise şöyle: kahvaltılıklar, düğün çorbası (bölgesine göre içine nohut ve et konuyormuş ama Göynük’te konmuyor), bakır sahanda et ya da tavuk, bamya, etli sarma, su böreği, yoğurtlu kızartma, sütlü tatlı, pilav, komposto, okla böreği (oklavadan çekme baklava), mevsimine göre meyve. Kaynak: Osman Kurt instagram hesabı –> @cokgezenadam  

29 Mayıs 2017, Pazartesi 09:53
A A

İstanbul'dan 245 km uzaklıkta yer alan ilçeye yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün. Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği’ne üyeliği kabul edilen Göynük'e gitmek için birçok neden var. Ramazan ayında ilçeye gitmek isteyenler için Göynük'te gezilip görülmesi gereken yerler şöyle:

Akşemseddin Hazretleri Türbesi

Akşemseddin Hazretleri Türbesi

Fatih Sultan Mehmet'in hocası olan Akşemseddin, İstanbul'un da manevi fatihi olarak görülür. 1389 yılında Şam'da doğan büyük alim Göynük'te vefat ediyor. Türbesi bizzat fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılıyor.

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

Akşemseddin Hazretleri Türbesi yanında Gazi Süleyman Paşa Hamamı ve Cami yer alıyor. 2. Osmanlı Padişahı Orhan Bey’in büyük oğlu Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından 1331 ile 1335 tarafından yaptırılıyor. Cami inşaatı sırasında kirli diye cami temeline taş koymak istemeyen bir işçiye denk gelince Süleyman Paşa cami yanına bir de hamam yapılmasını emrediyor.

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

Müderrisler Konağı

Müderrisler Konağı

Göynük'de birçok Osmanlı tarzı konak var. Bu anlamda Safranbolu'yu andırıyor. Bu konaklardan Müderrisler Konağı 1340 yılında Gazi Süleyman Paşa'nın yaşadığı ev olması nedeniyle ayrı bir öneme sahip. 2012 yılında restore edilen konak bugün otel olarak işletiliyor.

Akşemseddinoğlu Konağı

Akşemseddinoğlu Konağı

Müderrisler Konağı kadar eski olmasa da ilçenin en büyük konağı olarak ayrışıyor. 19. yy'da Hacı Nuri Efendi tarafından yaptırılan konak cumbasız olması ile Göynük'teki diğer konaklardan ayrışıyor. Burası da bugün otel olarak işletiliyor.

Zafer Kulesi

Zafer Kulesi

Göynük fotoğraflarında ilk olarak karşımıza çıkan Zafer Kulesi Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit bey tarafından yaptırılıyor. Şehrin en güzel panoramik manzarasını buradan izlemek mümkün. Ayrıca ilçenin her yerinden görünen bir yapı bu kule.

Ömer Sikkin Hazretleri Türbesi

Ömer Sikkin Hazretleri Türbesi

Akşemseddin Hazretleri gibi Hacı Bayram Veli Hazretleri'nin talebelerinden olan Ömer Sikkin Hazretleri'nin türbesi de Göynük'te yer alıyor. Kendisine bıçak ustalığından dolayı Bıçakçı Ömer Dede de denirmiş.

Göynük Açık Hava Müzesi

Göynük Açık Hava Müzesi

Göynük'te yapılan kazılarda Frigyalılara ait ulaşılan kalıntılar yol kenarında sergileniyor. Dikkat etmezseniz yanında park eden araçlardan dolayı bu kalıntıları göremeyebilirsiniz.

Gürcüler Konağı

Gürcüler Konağı

Geçmiş döneme ait kıyafetler, süslemeler ve el sanatları ürünlerinin sergilendiği bir kent müzesine dönüştürülen Gürcüler Konağı nisan ayı itibari ile ziyarete açılmış. Şimdilik de ziyaret için ücret talep edilmiyor.

Postacılar Konağı

Postacılar Konağı

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın validesi Zübeyde Hanım'ın İstanbul'dan Ankara'ya giderken rahatsızlık geçirmesi üzerine Göynük'te 3 gün boyunca dinlendiği konak burası.

Detaylı Göynük Gezi Rehberi için bloğumdaki yazıyı da okumak isteyebilirsiniz.