'Rantsal dönüşüm' ekibi

Kentsel yenileme projeleri kapsamında dönüşen ya da gelişen bölgeler yatırımcıların iştahını kabartırken, oyuncu Kenan İmirzalıoğlu'nun ekip kurduğu söyleniyor

22 Nisan 2010, Perşembe 15:05
A A

Fener-Balat-Ayvansaray, Eminönü, Sulukule, Tarlabaşı, Galata, Şişli-Bomonti, Bayrampaşa, Kağıthane, Kartal-Pendik gibi bölgeler gayrimenkul yatırımcılarının akınına uğradı.

İMİRZALIOĞLU EKİP KURDU

Referans gazetesinin haberine göre, Ezel’ dizisinin başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu’nun da kurduğu özel bir ekiple Tarlabaşı, Cihangir ve Balat civarında çok sayıda eski bina topladığı konuşuluyor.

Kimi yatırımcılar ‘tamamen duygusal’ bir sebeple semtine sahip çıkmak için bina toplarken kimi de yeni yatırım fırsatı olarak harekete geçti. Sadece Tarlabaşı’nda son 2 yılda yerli ve yabancı girişimcilerin bini aşkın binayı satın aldıkları belirtilirken, Fener-Ayvansaray’da son bir yıl içinde 100’e yakın binanın el değiştirdi.

Fener-Ayvansaray bölgesinde bina toplayan firmalar arasında denizcilik sektöründe faaliyetleri olan Şener Holding ve 3 yıl önce kurulan Riva Vakfı başı çekiyor.

HANGİ ÜNLÜ İSİMLER EV ALDI?

Ayrıca tek tek girişimciler ve sanatçılar da yenilenen bölgelere büyük ilgi gösteriyor. ‘Kavak Yelleri’ adlı dizide bir dönem ‘Efe’ karakterini canlandıran Dağhan Külegeç ve gazeteci Savaş Ay’ın, Balat bölgesinde ev alan isimler arasında yer aldığına dikkat çekiliyor.

‘Ezel’ dizisinin başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu’nun da kurduğu özel bir ekiple Tarlabaşı, Cihangir ve Balat civarında çok sayıda eski bina topladığı konuşuluyor.

13 MİLYON TL'LİK BİNA

Ağırlıklı faaliyet alanı denizcilik olan Şener Holding, Ayvansaray bölgesinde 20’yi aşkın eski ve yeni bina satın aldı. Merkezini 10 yıl kadar önce Unkapanı’ndan Balat’a taşıyan Şener Holding, petrol taşımacılığı, gemi imalatı gibi alanlardan sonra yeni bir sektöre de adım atmış oluyor.

Aldığı binaların fiyatı 150 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişen Şener Holding, bina alımları için şimdiye dek 12-13 milyon TL’lik bir yatırım yapmış durumda.

RİVA VAKFI DA HARIL HARIL ÇALIŞIYOR!

Bundan 3 yıl önce kurulan Riva Eğitim Kültür Vakfı da Fener Ayvansaray bölgesinde bina toplayan bir diğer grup. Şimdiye kadar 10’a yakın bina satın alan vakıf, geçen yıl öğrenci almaya başlayan Plato Meslek Yüksekokulu’nun eğitimini restore edilen binalarda yürütüyor.

Riva Vakfı, restore ettirdiği bir binaya okulun idari binasını taşırken, tek tek veya gruplar halinde aldığı binaları ise öğrencileri için eğitim mekanına dönüştürüyor.

Şimdilik 40 kadar öğrencisi olan okulun önümüzdeki yıl öğrenci sayısının 500’ü bulması hedefleniyor.

MERCEK ALTINDAKİ BÖLGELER FENER-BALAT-AYVANSARAY

Özellikle Balat ve çevresinin yapılacak yapılarla Haliç turizm ve alışveriş merkezi haline getirilmesi, yenileme projesinin ana fikrini oluşturuyor.

Otel ve alışveriş merkezlerine de yer verilecek projede, ada bazında projeler çizdirip, imitasyon görünümlü rezidanslar, oteller, işyerleri inşasının yapılması planlanıyor.

Belediye kaynaklarından alınan bilgiye göre, mülk sahiplerinin tümü ile ön görüşmeler tamamlandı. Mülk sahipleri ile tek tek görüşmelerini sürdüren belediyenin, mülk sahipleri ile yapacağı anlaşmaların detayları üzerinde çalıştığı öğrenildi.

TARLABAŞI
Bini aşkın bina satıldı,yurtdışından ilgi çok Yenileme projesini Gap İnşaat’ın üstlendiği Beyoğlu-Tarlabaşı bölgesinde son 2 yılda bini aşkın binanın satıldığı belirtiliyor.

Beyoğlu Emlak’ın sahibi Halim Şahin, Tarlabaşı’da bina almak isteyenlerin hem şehirdışından hem yurtdışından geldiğini söylüyor. Tarlabaşı bölgesinde büyük şirketlerin bina almadığını savunan Şahin, “Tarlabaşı’nda 100 bin TL’ye de 3 milyon TL’ye de bina bulursunuz. Özellikle cadde üzerindeki binaların fiyatı yüksek. Burası Taksim’e en yakın bölge, dolayısıyla insanlar bundan istifade etmek istiyor” diyor.

BAYRAMPAŞA
Forum İstanbul hareketlendirdi, Regnum ve Jet Fadıl arsa aldı Forum İstanbul’un geçtiğimiz yıl sonunda Bayrampaşa’da açılması ile birlikte bölgede büyük bir hareketlilik başladı.

İstanbul Otogarı, kuru gıda ve yaş sebze hallerinin arasında kalan bölgede yatırımcılar arsa toplamaya başladı. Regnum Gayrimenkul, Forum İstanbul’un inşaatının sürdüğü dönemde 10 bin metrekarelik bir arsa satın aldı.

1990’lı yıllarda fırtına gibi esen Fadıl Akgündüz ise, Bayrampaşa Belediyesi’ne ait 29 bin metrekare arsa üzerine 350 milyon dolarlık bir proje geliştirmek üzere kolları sıvadı.

2 yıl önce boşaltılan Bayrampaşa Cezavi’nin yerine yapılacak hastane, park, ofis projeleri ile birlikte Bayrampaşa Yaş Sebze Hali’nin boşaltılacağı beklentisi de bölgeye olan ilgiyi artıran projeler olarak öne çıkıyor.

KARTAL

Arsa fiyatları ikiye katlandı Yenileme projesi Mimar Zaha Hadid’e hazırlatılan Kartal’da emlak piyasasındaki hareketlilik onlarca emlakçının piyasa girmesine yol açtı.

Kartal’da 22 yıldan bu yana emlak işi yaptıklarını belirten Kaçmaz Emlak’ın yetkilisi Remziye Ocak, tek bir caddede bile 10’e yakın emlakçının bulunduğunu, söz konusu emlakçıların son bir-iki yılda açıldıklarını kaydediyor.

Kartal’da ağırlıklı olarak dairelerin satıldığını ifade eden Ocak, giderek azalan arsaların fiyatlarının katlandığına işaret ediyor.

Ocak’ın verdiği bilgiye göre, bir yıl önce fiyatı 100-150 bin TL olan bir arsa şimdilerde 300-350 bin TL’ye satılıyor. Ocak, 550 hektarlık yenileme projesinin gündemde olduğu bölgede, taşınması gündemde olan fabrikalara ise ciddi bir ilginin olmadığını söylüyor.

KAĞITHANE
55 dönümlük alanda AVM projesi Uzun yıllar gecekondu bölgesi olarak anılan, bugünse cazibesi artan Kağıthane, inşaat ve konutta İstanbul’un yeni yıldız bölgesi olarak öne çıkıyor.

Ahikent, Elmaz Firuze, Genanlar Firs Home konutlarının yapıldığı bölgede büyük çaplı 5-6 konut projesi de devam ediyor.

Kağıthane’de daire fiyatlarının diğer bölgelere kıyasla daha yüksek oranda arttığına dikkat çeken Deniz Emlak’ın sahibi Hüseyin Deniz, daire fiyatlarının 250-300 bin TL dolayında olduğunu söylüyor.

Yeni konut projeleri için uygun arsaların da bulunduğu Kağıthane’de büyük bir alışveriş merkezi projesinin de planlandığı öğrenildi. Projenin İSKİ binasına 500 metre mesafedeki 55 dönümlük alanda yükseleceği öğrenildi.

DİNÇER GÖKÇE/REFERANS GAZETESİ

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;