Reçete sınırı kaldırıldı

Danıştay'ın Sağlık Uygulama Tebliği'nin ilgili maddesini 'hekimin hak ve yetkisine müdahale' gerekçesiyle iptal etmesi üzerine SGK, reçete sınırlamasına son verdi

09 Nisan 2011, Cumartesi 10:44
A A

Hastalara, tek bir reçetede en fazla 4 ilaç yazma uygulamasına son verildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Danıştay’ın kararı doğrultusunda dünden itibaren hekimin yazdığı reçetedeki ilaç sınırlaması uygulamasını kaldırdı.

İLAÇ SAYISI ARTIK HEKİME BAĞLI

Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararla SGK’nın ilaç harcamalarını kontrol etmek amacıyla Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yer alan “İstisnai durumlar hariç bir reçetede en fazla 4 kalem ilaç yazılır ve her kalem ilaçtan bir kutunun bedeli ödenir” hükmünün yürütmesini mart başında durdurdu.

Danıştay, kararın gerekçesinde “bir reçetede en fazla dört kalem ilaç yazılır” şeklindeki sınırlayıcı düzenlemenin tanıyı koyan ve hastalığın tedavisini belirleme hak ve yetkisine sahip olan hekimin bu hak ve yetkisinin kullanılmasına müdahale niteliğinde olduğuna karar vermişti.

Sosyal Güvenlik Kurumu, karar üzerine SUT’ta yaptığı değişiklikle 6 Nisan’dan itibaren reçetede 4 ilaç sınırlamasını kaldırdı. Artık hekim tanısı doğrultusunda reçeteye istediği kadar ilaç yazabilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;